15-20 Bin TL arasında alınabilecek ikinci el arabalar listesi, incelemesi

15-20 Bin TL arasında alınabilecek ikinci el arabalar

İkinci el otomobil satın alırken 20 bin TL’ ye kadar tercih edebileceğiniz araçları inceleyeceğiz. Türkiye otomobil piyasalarında son dönemde araç fiyatlarında artış gözlense de ortalama 20 bin TL aralığında ki araç listesini sizin için listeledik. Hem alırken ekonomik, satarken de zarar yaşatmayacak belirli piyasası olan marka ve modelleri seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

İlk olarak söylememiz gereken o ki 20 bin TL aralığında ki tercihlerinizde kazalı, darbeli araç almaya göz yummalısınız. Genellikle bu fiyat aralıkları 15-25 yaş aralıklarını kapsadığı için kusurlu olması beklenir. Bu tür araç kategorilerinde dikkat etmeniz gereken boya olmamalı. Bu yaşta ki araçlarda tavan hariç boyaların olması normal bir durumdur. Dikkat etmeniz gereken aracın yürüyeni yani motor, şanzıman, fren gibi sistemleridir. Sizin için bu şartlara uygun bulabileceğiniz genel araç marka ve modellerini şu şekilde listeleyebiliriz.

 • TOFAŞ Şahin ve Doğan
TOFAŞ Şahin ve Doğan

Türkiye’ de genellikle bu fiyatlarda listenin zirvesinde yer alan kuş serisi ilk önerimiz. Piyasada oldukça rahat bir al, sat değeri olan Tofaş Doğan ve Şahin 15-20 Bin Tl civarı temiz alınması tercih edilebilir. Satarken rahatlıkla alıcı bulabileceğiniz kuş serisi tercih edebileceğiniz bir model.

 • Chevrolet Kalos
Chevrolet Kalos

Chevrolet markasının ekonomik parket araçlarından fiyatına göre oldukça konforlu, birçok donanıma sahip Kalos modellerini tercih edebilirsiniz. 2004 ile 2006 modellerini Klima, ABS, hava yastığı seçenekleri ile tercih edebilirsiniz. Dikkat etmeniz Chevrolet markasının artık Türkiye piyasasından çekilmiş olması ve yedek parça teminatında uzun dönemde sorun yaşayabilirsiniz.

 • Citroen C3
Citroen C3

Citroen C3 seçeneklerinin ufak motorlu seçenekleri bu fiyatlarda tercih edilebilir. Genel olarak bu fiyatlarda C3 seçenklerinde temiz, hatasız araç bulmak zor olmakla birlikte tercih sizindir.

 • Citroen Saxo
Citroen Saxo

Citroen markasının bir başka seçeneği 1.4 lt benzinli ve 1.5 lt dizel motora sahip 2001 modeller tercih edilebilir. 

 • Dacia Logan
Dacia Logan

Türkiye’ de 15-20 bin TL arasında bulunan Sedanlardan Dacia Logan tercihiniz olabilir. Renault altyapısı ile üretilen bu modellerde parça ve bakım masrafları uygun olması ile listenizde yer alabilir.  

 • Ford Fiesta
Ford Fiesta

Ford Fiesta modellerinde 2006 ve altı yüksek km’ li araçları tercihiz olabilir. 1.4 ve 1.6 motor seçenekleri ile değerlendirebileceğiniz birçok donanıma sahip, ekonomik Fiesta listenizde yer alabilir.

 • Honda Civic
Honda Civic

Honda Civic 1991 ile 2000 modellerinde yer alan 1.5 litrelik motor seçenekleri tercihiniz olabilir. Bu modellerde yüksek km’ li ancak temiz araç bulmanız mümkün olabilir.

 • Hyundai Accent
Hyundai Accent

Hyundai Accent 1994 ile 2004 modelleri arasından tercihte bulunabilirsiniz. İkinci el piyasasında yeri olan Accent al-sat konusunda uygun olarak söylenebilir.

 • Mazda 323
Mazda 323

Sedan araç tercihlerinizden birisi olabilecek Mazda 323’ ün 1996 ve 2000 modellerini tercih edebilirsiniz. Modeline göre yeterli derecce donanım ve kaliteye bu fiyatlardan alabileceğiniz ideal seçeneklerden birisi.

 • Opel Corsa
Opel Corsa

Opel Corsa a ve b nesillerini tercih edebilirsiniz. Opel kalitesini bu modellerde 20 Bin TL civarında yaşayabilirsiniz.

 • Peugeot 206
Peugeot 206

Peugeout 206’ nın 2000 ile 2005 yıllarına ait modellerini 1.4 lt benzinli ve 1.4 HDİ dizel motor seçenekleri ile tercih edebilirsiniz. Fransız 206 yakışıklı yapısı özellikle gençlerin tercihi olabilir.

 • Fiat Tipo
Fiat Tipo

20 Bin TL aralıklarında piyasada bolca karşılaşabileceğiniz Tipolar tercih listenizde olabilir. Türkiye piyasasında yaygın olarak bulunan klimalı seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

 • Fiat Palio
Fiat Palio

Fiat markasının Palio modelleri bu listede rahatlıkla tercih edebileceğiniz seçenekler arasında. 1.2 lt motoru LPG ile uyumlu az yakmakta olup ekonomik şekilde kullanabilirsiniz.

 • Fiat Albea
Fiat Albea

Fiat Albea modelleri Sedan kasası ile önerebileceğimiz bir başka araç olup dikkat etmeniz gereken yaygın olarak taksi çıkmasının ikinci el piyasasında bulunması. Tercihiniz bu model olursa detaylı kontrolleri yaptırmanız gerekebilir.

 • Toyota Corolla
Toyota Corolla

Toyota Corolla 1993 ile 1997 modelleri 1.3 ve 1.6 litrelik motorları ile tercihinz olabilir.

 • Volkswagen Polo MK3
Volkswagen Polo MK3

Alman markasının en iyilerinden VW Polo seçeneklerinin temizini ikinci el piyasasında bulduğunuz rahatlıkla satın almanız gereken önerimiz. 1996 ile 2000 modelleri piyasada yaygın olarak bulunmakta olup tercihiniz olabilir.

 • Renault Clio
Renault Clio

Hatchback kategorisinde Renault Clio bu kategoride listemizde ki bir başka aracımız. Clio 2 modellerinin ikinci el piyasasında oldukça yoğun olması kolay bulunmasına sebep olmakta. Satarken de kesinlikle üzmeyecek rahat satılacak bir model olarak gösterilebilir.

Yorumlarınız ile diğer ziyaretçilerimize deneyim ve tecrübelerinizi aşağıdan iletebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir