2019 Araç Alım-Satım Noter ücretleri, güncel araç satış ve plaka değişikliği noter masrafı ne kadar?

2019 Araç Alım-Satım Noter ücretleri

Yeni yıl ile birlikte noterlerde araç satış harçlarında da artışa gidildi. Noterler artık araç satışının yanı sıra ruhsat çıkarmada da 2019 yılı ile birlikte yetkili olacak. Bir daha ruhsat işlemleri için emniyete gitmek zorunda olmayacaksınız. Bu makalemizde inceleyeceğimiz araç satış ücretleri, noter giderleri gibi birçok soru işaretine cevap arayacağız.

2019 Araç Alım-Satım Noter ücretleri, güncel araç satış ve plaka değişikliği noter masrafı ne kadar?
2019 güncel noter araç satış ücretleri

2019 yılı ile birlikte araç alacaklar noter harçlarını zamlı fiyatlar ile yapacak. 2019 yılı araç satış noter ücreti 224.05 TL olarak belirlendi. Noter harçlarının fiyatlandırılması harç evrak bedeli 148.50 TL, noter ücreti 54 TL son olarak belge baskı ücreti 22 TL şeklinde yapılmaktadır. Bunun toplamında 224.05 TL gibi bir fiyat karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra 43 TL plaka değiştirmek isterseniz ekstra bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

Noterde araç satışnda dikkat edilmesi gerekenler

Daha önce araç alış veya satış işlemlerini gerçekleştirmediyseniz, ilk defa yapıyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

  • İlk olarak aracınızı satmak için alıcıyla birlikte notere gitmeden önce aracınıza ait verginin ödenmiş olması gerekmektedir.
  • Aracınıza ait hgs ve ogs borcu olmaması gerekmektedir.
  • Aracınıza ait ödenmemiş trafik cezası olmamalıdır.
  • Aracınızın üzerinde haciz olmaması gerekmektedir.
  • Aracınızıa ait muayenenin tarihi geçmemiş olması gerekmektedir.

Araç satışından önce bunlara dikkat ederek notere gitmeniz gerekmektedir. Konu hakkında soru ve görüşlerinizi bizlere yorumlarınız ile iletebilirsiniz.

5 Comments

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir