2019 Plaka Değişikliği, Plaka Yenileme nasıl yapılır, nereye başvurulur, gerekli evraklar, ücreti

2019 Plaka Değişikliği Nasıl Yapılır? Plaka Yenileme Nasıl Yapılır?

Plaka değişikliği veya Plaka yenileme işlemlerinde yapmanız gerekenler, plaka değişikliği nasıl yapılır, plaka değişikliği için gerekli evraklar, plaka değişikliği ücretleri, özel plaka, plaka yenileme nasıl yapılır, plaka yenileme için gerekli evraklar, plaka değişikliği veya yenileme için nereye başvurulur gibi sorularınızın cevabını makalemizin devamında inceledik.

Plaka değişikliği nasıl yapılır?

Plaka değişikliğini aracınızı satın alırken noterden aracınızın plakasını değiştirmek istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Plaka değişiminde aşağıda ki vermiş olduğumuz gerekli evrakları hazırladıktan sonra yeni plaka bastırmak için Şoförler Odasına gitmeniz gerekmektedir.

Plaka değişikliği için gerekli evraklar, süresi

Plaka değiştirmek için yukarıda da belirttiğimiz gibi aracınızın satışını alırken noterde ki görevlilere plaka değişikliği istediğiniz belirtiniz. Noterde plaka değiştirme talebinde bulunduktan sonra değişim için 1 aylık süreniz olacak. Ayrıca aracınızı satın aldıktan sonra plaka değiştirmek için öncelikle aracını Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) olmaması gerekmektedir. Buna ek olarak araç Tüvtürk muayenesinin de yapılmış olması gerekir. Bu şartları sağladıktan sonra aşağıda ki evrakları hazırlayarak Şoförler Odasına gitmeniz gerekmektedir.

Plaka değişikliği için gerekli olan evrakları;
  • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
  • Zorunlu mali sorumluluk sigortası poliçesi
  • Aracınıza ait eski trafik belgeleri ve plakaları
  • Noter satışı veya geçici tescil belgesinin aslı ve fotokopisi
  • Şoförler odasından alınan nakil dosyası
Plaka değişikliği ücreti, fiyatları nedir?

2019 plaka değişikliği için ödemeniz gereken ücret 290 TL olup Şoförler Odasına da 50 TL ödemeniz gerekmektedir. Yani toplamda 340 TL bir ücret ödeyerek plaka değiştirme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Plaka yenileme nedir, nasıl yapılır

Plaka değiştirmenin yanı sıra mevcut olan plakanızın yıpranması yenilenmeye gerek duyması yapabileceğiniz bir işlemdir. Plaka yenileme için yapmanız gereken ilk olarak aşağıda ki gerekli evrakları tamamladıktan sonra Trafik Tescil Birimine plaka yenileme için talepte bulunmanız gerekmektedir. Ardından son olarak Trafik Tescil Biriminin yönlendirmesi ile birlikte plaka yenileme için Şoförler Odasına gitmeniz ve yeni plakayı bastırmanız gerekmektedir.

Plaka yenileme için gerekli evraklar
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Araç ruhsatı ve fotokopisi
  • Eski plakalar
Plaka yenileme ücreti, fiyatları

Plaka yenileme işleminde arka ve ön iki plaka için 42 TL, tek bir plaka için 21 TL ödemeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra noter için 22 TL ücret ödemeniz gerekmektedir. Yani Toplam 64 TL’ ye plaka yenileme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Plaka neden yenilenir?

Muayenelerden genellikle plakalarda bulunan App uygulamları, plaka üzerinde çizik, vida, deformasyonlardan geçemeyen sürücüler mecburi olarak plakasını yenilemesi gerekmektedir. Bu tür plakaya sahip araç ağır kusurlu olarak muayeneden kalmaktadır.

Özel plaka nedir, nasıl alınır?

Özel plaka tercihi kişinin istediği harflerden oluşan kişiye özel plaka çeşididir. Özel plaka için ilk olarak e-devlet üzerinden daha önce istediğiniz plakanın alınıp alınmadığını bakabilir buna bağlı olarak başvurunuzu Emniyet Müdürlüğüne yapabilirsiniz. Özel plaka ücretleri 5 bin TL ile 10 bin TL arasında değişmektedir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir