4×4 arazi araçları nedir, özellikleri, model karşılaştırma ve önerileri, inceleme

4×4 arazi araçları incelemesi

Kullanıcılar isteklerine göre farklı araç tercihleri arasında bulundurduğu 4×4 arazi veya binek araçlar günümüzde gelişmiş özellikleri ve sürüş keyfi ile tercih edilebilir otomobil listesinde yer almaktadır. Bu yazımızda 4×4 arabaların genel bir incelemesi, nedir, özellikleri, karşılaştırma, modellerine göre değerlendirme ve önerileri sizlere hazırladık.

Günümüzde otomobiller arkadan veya önden çekişli olarak bilinmektedir. Bunların aksine 4×4 araçlar ise motor gücünü dört tekerleğe birden vermesi ile bilinmektedir. Küresel olarak 4WD ismi ile bilinen bu araçlar bu tür avantajları ile birlikte sürücülere zorlu yol şartlarında daha yüksek performans olarak geri dönmektedir. Bunun yanı sıra konfor ve emniyet bakımından da birçok avantajlara sahiptir.

Günümüzde üretilen 4×4 özelliklerine sahip araçlar otomatik tercihleri ile birlikte kullanıcılara farklı alternatifler sunmaktadır. Özellikle de yol şartlarının kötüleştiği durumlarda bir tuş ile birlikte aracınızı 4×4 özelliğine döndürerek her türlü şartta size sürüş deneyimi sağlayabilmektedir.

Güncel 4×4 üretimi yapan markalar ve modelleri

Günümüzde üretimi bulunan birçok 4×4 özelliklere sahip olan üstün performansa sahip araçlar bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilmektedir.

Suv; 4×4 sistemini en ideal şekilde yaşamanız için gelişmiş teknolojik alt yapısı ile kullanıcılarının dikkatini çekmektedir. Her türlü sürüş imkanlarını kullanıcılarına sunan bu araçlar aynı zamanda bir aile aracı olarak tercih görmektedir.

Land Rover; 4×4 kategorisinde ki en popüler araçlar arasında ki Land Rover modelleri yüksek bütçelere sahip olmasının yanı sıra oldukça üstün bir 4×4 modeli olarak ülkemizde tercih edilmektedir.

BMW X5; Ünlü Alman marka Bmw altyapısı ile gelişmiş özelliklere sahip üretilen bu araçlar tüm deneyimini sürücülere aktarabilmektedir.

Dacia Duster; 4×4 kalitesini daha uygun şartlarda Türkiye’ de yaşamak için ideal bir tercih olarak sunulan Dacia Duster bu anlamda satış rekorları kırmaktadır. Sürüş deneyimi ve konforu oldukça tatmin edici olarak bilinmektedir.

Audi Q5, Toyota Land Cruiser,  Lexus RX, Mazda CX-3, Renault Captur, Skoda Yeti, Skoda Kodiaq, Volkswagen Tiguan, Kia Sportage, Suzuki SX4, Volvo XC60, Citroen C4 Cactus gibi birçok model kullanıcıları tarafından geniş seçim seçeneklerine sahiptir. Her bir model kendi içerisinde geliştirilmiş teknikleri ile üretimi gerçekleştirmekte ve kullanıcıları memnun etmektedir.

4×4 araçları güncel fiyat değerlendirmesi

4×4 aracı sahip olmak için belirli bir bütçe ve daha sonrası için bakım, kullanım masrafları sizi beklemektedir. Türkiye’ de güncel piyasada oldukça artış gösteren otomobil fiyatlarından 4×4 araçlarda nasibi almıştır. Bu nedenle bütçenizi iyi değerlendirip bu seçeneklerde tercih yapmalısınız. 4×4 araçlar kullanım olarak yakıt değerleri yüksek olduğu için bu gideri göze almanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra diğer otomobillere göre bakım masrafları daha yüksektir. Türkiye’ de nitekim daha uygun fiyatlara Dacia Duster 4×4 araç seçenekleri önerilebilir. Daha yüksek bütçelere yukarıda da önerilerimiz olan daha üstün performans araçları rahatlıkla satın alabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir