Açık hava filtresi ne işe yarar, nedir, fayda ve zararları, yakıt tüketimini etkiler mi, kaç beygir artırır?

Açık hava filtresi hakkında bilinmesi gerekenler, detaylı inceleme

Araçlarda kullanılan modifiye tutkunlarının vazgeçilmezi açık hava filtresi hakkında merak edilenler, nedir, ne işe yarar, avantaj ve dezavantajları, yakıt tüketimi, kaç beygir artırır, nasıl temizlenir gibi birçok soru işaretinin bu makalemizde inceleyeceğiz.

Açık hava filtreleri genel olarak kimileri için performans demek, kimileri için de araca herhangi bir artısı olmayan zararı olan bir uygulama olarak görülmektedir. Kesinlikle ön yargılı olunmaması gereken bir uygulama olan açık hava filtreleri araca daha fazla hava girişi sağlayarak daha verimli bir yakıt yanması ve sonucunda daha üstün bir performans sağlayabilmektedir. Araçlarda yanma olayı yakıt ve havanın karışımı ile oluşmaktadır. Havayı yeterince çekebilen motor daha verimli ve daha az yakıt tüketimi sağlayabilir. Ayrıca yoğun hava girişi ile ortaya çıkan turbo tarzında çıkan ses modifiye tutkunları için vazgeçilmezdir…

Açık hava filtresi uygulaması
Peki Açık hava filtreleri avantajları kadar dezavantajlara da sahip mi?

Açık hava filtresi ilk uygulamada artılara sahip olsa da uzun soluklu kullanım ile birlikte aracınızda çeşitli maddi masraflara yol açabilmektedir. Hava filtreleri aracın motoruna giren havanın içerisinde ki toz, kir, parçacıkları temizleyerek motor bloğunun bu tür zararlı etkenlerden yıpranması önlemektedir. Ancak ek bir uygulama ile yapılan açık hava filtreleri zamanla motora yoğun hava ve bununla birlikte girebilecek parçacıklardan boğun zarar görmesi ve yıpranmasına sebep olabilmektedir. Yıpranan motor bloğu zamanla daha fazla yakıt tüketimine ihtiyaç duyacaktır. Bu da sizin için ek maliyet oluşturabilmektedir. Uzun soluklu açık hava filtresi kullanımlarında hem tamir masrafı, hem de yakıt tüketimi masrafı olarak bütçenize yük binebilmektedir.

Açık hava filtresini uzun süreli kullanım isterseniz aracınızda filtrenin kısa sürelerde temizlenmesi ve değiştirilmesi önerilmektedir. Bunun yanı sıra havanın girişi sağlanan boru ve bloğun detaylı temizliği ve bakımı önerilmektedir. Açık hava filtresi uygulanan araçlarda daha kısa süreli detaylı bakımlar yapılması daha sağlıklı bir kullanım için önemlidir.

Siz de açık hava filtreleri hakkında tecrübelerinizi, sorularınızı, görüşlerinizi bizlere aşağıda ki yorum kısmından göndererek, sayfamızda yayınlayabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir