AFR saati nedir, ne işe yarar, hakkında bilgi

AFR saati uygulaması inceleme

Aracında motor modifikasyonu yapanların kullandığı Afr saati uygulaması genel olarak yakıt karışımının kullanıcıya aktarılmasını sağlar. Bu makalemizde Afr saati uygulaması nedir, Afr saati nasıl çalışır, Afr saati ne işe yarar, Afr saati hakkında bilgi gibi birçok başlığı inceleyeceğiz.

Afr saati nedir, nasıl çalışır?
AFR saati nedir, ne işe yarar, hakkında bilgi

Afr saati uygulaması aracınızda benzin, dizel, LPG gibi yakıtların doğru karışıp karışmadığını gösteren bir parçadır. Aracınız rölanti de, gaz verdiğinizde belirli devir aralıklarına ekranda ki verilerde değişiklik olacaktır. Benzinli araçları ele aldığımızda ekranda sağlıklı bir yakıt yanması için gerekli olan oran 14.7 birim olmalıdır. Hava ölçüm parçası da oksijen (lambda) sensörleri kullanılmaktadır. Bu sensör yeni nesil araçlarda zaten mevcut olarak gelmektedir. Bunun dışında sonradan örnek olarak verecek olursak bir aracı turbolamak isterseniz bu parçayı eklemeniz gerekmektedir. Bu tür uygulamalarda hava ve yakıt karışım oranlarının ölçümü oldukça önemlidir.

Afr saatleri fabrika çıkışlı olarak karşımıza çıkmamakla birlikte modifikasyon işlemlerinde yoğun olarak yapılan bir işlemdir. Motorda yapacağınız modifikasyon işlemlerinde motorun sağlıklı çalışıp çalışmadığını anlamak için Afr saatleri devreye girmektedir. Anlık alacağınız veriler ile birlikte aracınızda zengin ve fakir karışım verilerini bulabileceksiniz. Genel olarak 14.7’ lik birim değerleri normal olarak bilinmekle birlikte bu oran 15.0 gibi noktalara geldiğinde fakir karışım oluşmuş olur. Doğru oran oluşmadığında aracınız fazla yakıt yakar ve bunu yaparken motor pistonları sarar, yakıt birikimi oluşur ve motorda çeşitli deformasyonlar ortaya çıkar. Modifikasyon uygulamalarında Afr saatinde oluşan bu tür verilerde mutlaka sorunun çözümünü bir an önce gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Afr saati hakkında merak ettikleriniz, sorularınızı, şikayetlerinizi, yorumlarınızı bizlerle yorumlarınız ile paylaşabilir ve otomobilrehber.com adreslerimizde yayınlayabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir