Air & Havalı Süspansiyon nedir, avantaj ve dezavantajları, montajı nasıl yapılır, muayeneden geçer mi?

 Air & Havalı Süspansiyon inceleme

Modifiye severlerin bir başka tercih ettiği ürün olan air süspansiyonlar hakkında merak edilenleri bu yazımızda inceledik. Air havalı süspansiyonlar hakkında bilinmesi gerekenler, yaptırılmalı mı, zararları, nasıl yapılır gibi birçok soru işaretinin cevapları makalemizin devamında…

Süspansiyon sistemi araçlar için geliştirilen önemli parçalardır. Aracın sürüş sırasında yoldan veya araziden aldığı darbeleri emerek aracın aldığı aşırı yol tepkisini azaltmak amacı ile kullanılmaktadır. Aracının genel olarak dengeli sürüş konforu sağlaması ve tekerleklere eşit yük bindirmesi bu anlamda görevidir.

Air & Havalı Süspansiyon

Air & Havalı Süspansiyon nedir?

Süspansiyon sistemleri araçların özelliklerine göre farklılık gösterecek şekilde üretilmektedir. Günümüzde oldukça gelişen süspansiyon sistemleri ile birlikte hem sürüş konforu hem de güvenlik ön plana çıkmaktadır. Bunun yanı sıra birçok modifiye tutkunlarının kullanmış olduğu farklı süspansiyon sistemleri de bulunmaktadır. Bunlar genel olarak aracın estetik görünümüne dayalı olarak yapılmaktadır. Unutulmamalıdır ki aracın orjinal süspansiyon sisteminde oynanılması sürüş kalitesi ve güvenlikten mahrum bırakabilmektedir. Genellikle kullanılan coilover sistemlerinin yanı sıra yaygınlaşmaya başlayan ve farklı bir sisteme sahip air havalı süspansiyonlarda tercih görmektedir.

Air süspansiyonlar genellikle estetik amaçlı olarak kullanılmaktadır. Bu süspansiyon sistemi genellikle konfor ve güvenlik anlamında kullanıcılara birçok sorun yaratabilmektedir. Avantajları dezavatajlarına göre daha az olan bu sistemi yaptırmadan önce iyi araştırmalısınız. Air süspansiyon sistemleri her araca uygun olmayabilir. Bilinçsiz şekilde yapıldıktan sonra aracınızda belirli sorunlara yol açabilir.

Air süspansiyon sistemi zararları;

  • Air süspansiyonlarının dezavatajları ilk sırasında güvenlik riskidir. Her zaman diken üstünde gittiğinizi hissedeceğiniz bu sistemde hava pompaları patlaması durumunda araç tamamen güvenliksiz hale gelmiş oluyor. Bu nedenle iyi araştırılıp, illa ki yaptırılmak isteniyorsa işinin profesyonellerine yaptırılması gerekmektedir.
  • Araca uygun olmayabilir bu durumda aracınızda belli başlı sorunlara sebebiyet verebilir.
  • Sürüş konforunun önemli ölçüde azaltan bu sistemde araç içerisinde daha fazla yol darbesi alabilirsiniz.
  • Bakım süreleri oldukça kısadır bu da masraflı olabilir. Orjinal air süspansiyon sistemleri oldukça pahalı bir sistemdir.
  • Aracınızın alt kısmı kontrollü kullanılmama durumda oldukça fazla darbeye maruz kalır ve belirli sorunlara neden olabilir.
  • Bagajınızda hava deposu için yer kaplaması bir başka dezavataj olarak gösterilebilir.

Air & Havalı Süspansiyon Tüvtürk muayenesinden geçer mi?

Tüvtürk muayenesinden air havalı süspansiyon sistemleri kalabilmektedir. Bu nedenle süspansiyon sisteminizi tekrar orjinal haline geri döndürerek muayeneye gitmeniz gerekmektedir.

Konu hakkında görüşlerinizi, tecrübelerinizi, şikayetlerinizi yorumlarınız ile aşağıdan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir