Akü biterse arabayı çalıştırma tekniği, aküsü biten araç nasıl çalıştırılır, vurdurarak çalıştırma nasıl yapılır?

Akü biterse arabayı çalıştırma

Bazı nedenlerden dolayı başımıza gelebilecek akü bitmesi gibi olağan durumlarda yapmanız gereken bazı teknikler bulunmaktadır. Bu makalemizde aküsü biten araba nasıl çalıştırılır, aküsü biten araç çalıştırma teknikleri, adımları, aracı vurdurarak çalıştırma nasıl yapılır gibi birçok soru işaretine cevap arayacağız.

Akü bitmesi araç kullanıcılarının başına gelebilecek bir durumdur. Genellikle bu tür sorunlar uzun süre kullanılmayan araçlarda, kontak kapandıktan sonra far ve radyo gibi elektrik çeken araçların açık unutulması, aracın hareket halinde şarj etmemesi, araçta fazladan akım çeken bir parça olması gibi listeleyebileceğimiz nedenlerden dolayı akü bitmesi gerçekleşebilmektedir.

Araçlarda akü bitmesinin ardından akıllara gelen takviye kabloları ile bir başka araçtan akım çekerek aracı çalıştırma veya eski model araçlarda için kullanılması gereken araç vurdurma teknikleri kullanılmaktadır. Aracınızın şarj etmesinde herhangi bir sorun yok ise takviye ile aracınızı çalıştırabilir ve belirli km içerisinde akü kendiliğinden şarj olmaya başlar. Ancak aracınızda şarj etme yani şarj dinamosu bozuk ise takviye bir işe yaramayacaktır. Bu durumda bu sorunun çözümü gerekmektedir.

Araç çalıştırma teknikleri arasında takviye ve vurdurma nasıl yapılır. İşte cevabı.

Akü takviye kablosu kullanarak araç çalıştırma

  • İlk olarak bulunması gereken takviye kablosu ve takviyenin alınacağı diğer araç hazırlanmalı.
  • Takviye yapılacak araç ile takviye kabloları artılar artıya, eksiler eksiye gelecek şekilde yerleştirilmeli.
  • Oldukça kolay olan bu işlemden sonra yapmanız gereken diğer aracı marş yapın ve rölantide çalıştırın.
  • Belirli bir süre sonra aküsü biten aracı çalıştırın ve aracı hemen kapatmayın. Bundan sonra akünün kendini toparlaması için rölantide veya yol kat etmeniz gerekmektedir.

Vurdurarak araç çalıştırma

Akü biterse arabayı çalıştırma tekniği, aküsü biten araç nasıl çalıştırılır, vurdurarak çalıştırma nasıl yapılır?

Bu yöntem oldukça risklidir. Genellikle yeni nesil ve beyinli araçlarda yapılmaması gerekmektedir. Bu dışında eski tip araçlarda kullanılan bu yöntem oldukça dikkatli yapılmalıdır.

  • Vurdurma işlemi için eğimli bir yere aracınızı getirin ve ittirin.
  • Araç kullanıcısı kontağı açık şekilde araç hareket etmeye başlamasıyla debriyaja basmalı.
  • Ardından araç belirli bir hıza geldiğinden vitesi 2’ ye atın ve debriyajdan ağır bir şekilde ayağınızı çekin bu sırada araç teklemeye başladığında gaz vererek çalıştırın.

Sizde akü bitmesi ile birlikte yaşadığınız tecrübeleri, soruları ve önerileri bizler ile yorumlarınızı ileterek paylaşabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir