Antifriz renklerinin farkı nedir, ne işe yarar, hangisini tercih etmeliyim

Otomobil Antifriz nedir?

Antifrizler normal şartlarda alkol türevi bir ürün olarak üretilmektedir. Fakat motor suyunun sızıntı esnasında anlaşılabilmesi için farklı renklerde satışa sunulmaktadır. Antifriz birçok açıdan aracınız için olmazsa olmaz ürünler arasındadır.

Antifriz faydaları, renkleri arasındaki farklar, donma ve kaynama noktası

Aracınız için önemli hususlardan biriside motor soğutma sistemidir. Bunun için kullanılan ürünlerden olan antifriz genel olarak motor içerisinde aktif olan suyun donmasını önleyen bileşenlere sahiptir. Normal su ile de soğutabileceğiniz araçlarınız için antifriz önerilmektedir. Belli bir dereceye kadar donmayan ve kış aylarında rahatlıkla aracınızı çalıştırmanıza yardımcı olan antifriz aracınızın motoru için oldukça önemlidir. Ayrıca antifriz donmanın dışında motorda su kaynatmayı da önlemektedir. Normal su kullanılan araçlar belli bir süre sonra kireç kaplayarak iletim sistemini kaplayabilir. Antifriz ile bu risklerin önüne geçmiş olursunuz.

Renklerine göre farklı türlere ayrılan antifrizler şu şekildedir;

Kırmızı renk Antifriz nedir? Ne işe yarar?

Araç sahiplerinin en çok tercih ettiği ve en verimli tür olan kırmızı antifrizler daha düşük donma derecelerine kadar rahat bir kullanım sağlamaktadır. Kış aylarını sert geçiren bölgede yaşıyorsanız tercihiniz olabilir. Bunun yanı sıra üretim aşamasında diğer antifrizlere göre daha zengin kimyasallar ile birlikte aracınızın performansını etkilemektedir. Özellikle de dizel ve lpg’ li araçlar için önerilen kırmızı antifrizler motorunuz için hayati bir öneme sahiptir.

Mavi renk Antifriz nedir? Ne işe yarar?

Mavi renk antifrizler genel olarak kırmızı renklere göre daha az ömürlüdür. Kullanım süresi daha azdır. Bunun yanı sıra daha yaşlı araçlar için önerilmektedir. Bunun nedeni eski araçlarınızda kullandığınız kırmızı antifrizler kuvvetli olduğu için radyatör ve soğutma sisteminizi delebilir hasar bırakabilir. Belli bir modelde ki araçlarınıza mavi renk antifriz kullanabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir