Antipatinaj sistemi & Asr sistemi nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır, hakkında bilgi

Belirli marka ve model araçlarda yaygın olarak kullanılan donanımlardan birisi olan Antipatinaj sistemleri nedir, Asr sistemleri ne işe yarar, Asr sistemleri nasıl çalışır, Antipatinaj sistemleri hakkında detayları makalemizin devamında konu başlıkları altında inceleyebilirsiniz. İşte Asr sistemleri hakkında detaylar…

Antipatinaj sistemleri nedir, hakkında bilgi
Antipatinaj sistemi & Asr sistemi nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır, hakkında bilgi

Antipatinaj sistemleri sürücülerin kalkışlarda veya bu tip durumlarda istemsiz olarak yaptığı aşırı gaz verme gibi durumlarda aracın patinaj yapmasını engeller. Çekiş kontrolünü gerçekleştiren bu sistem tekerlerin zemine bağlı olarak boşa dönmesi yani patinaj yapmasını engelleyerek daha güvenli bir sürüş deneyimi sunar.

Antipatinaj sistemleri ne işe yarar, nasıl çalışır

Antipatinaj sistemleri bir diğer adı ile de Asr sistemi çalışma şekli olarak boşa dönen tekerleğin hız sensör yardımı ile algılanması ve alınan verilerin ABS sistemine iletilerek o tekerleğe fren yapmasını sağlar. Bunu yanında ECU ile birlikte yakıt kontrolü sağlanır ve motor performansı düşürülür. Bu uygulamalar saniyeler içerisinde yapılarak aracın patinaja düşmesini engeller ve daha sağlıklı bir çekiş kontrolü sağlar. Bu tür uygulamalar lastiklerinizin daha uzun süreli kullanımı için de fayda sağlayabilmektedir. Dolaylı olarak birçok faydası bulunan ve sürüş deneyimini kolaylaştıran ASR sistemleri ESP, ABS gibi donanımlar ile birlikte çalışarak daha kontrollü bir kullanım sağlamaktadır.

Asr sistemleri bir diğer adı ile Antipatinaj sistemleri hakkında merak ettiklerinizi, görüşlerinizi bizlere aşağıdan yorumlarınız ile iletebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir