APP plaka uygulaması nedir, yasal mı, Tüvtürk muayenesinden geçer mi?

App plakalar standart plakaların haricinde daha farklı karakter ve şekillerin kullanımını olanak sağlayan bir uygulamadır. App plakalar trafik standartlarının dışında kullanılan harf ve rakamlardan oluşan ve kişiselleştirilme özelliğine sahip olması ile sürücüleri tarafından tercih edilebilmektedir.

APP plaka uygulaması nedir, yasal mı, Tüvtürk muayenesinden geçer mi?

App plaka uygulamaları 2017 yılında çıkarılan yasa ile yasaklanmıştı. Plaka basımı Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu tarafından yapılmaktadır. Bunun dışında yapılan herhangi bir plaka uygulaması yasa dışı olarak gösterilebilir. Sahte plakaların birçok terör, soygun vb. İşlemlerde kullanılabileceği için app plaka uygulamalarına da buna bağlı olarak sınırlama getirilmiştir.

En çok merak edilenlerden birisi de Tüvtürk muayenesinde app plakalar geçer mi sorusu… Tüvtürk 2017 yılı itibari ile app plaka ile muayene girilmesi halinde aracı ağır kusurlu olarak göstermektedir. Standart plakalara uygun olmayan şekilde yapılan app plakalara bir defaya mahsus ceza kesilmeyecek ve standartlara uygun plaka ile değiştirilmesi istenecek.

APP plaka uygulamaları hakkında merak ettiklerinizi, sorularınızı, görüşlerinizi bizlere aşağıdan yorumlarınız ile iletebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir