Araba akü değişimi nasıl yapılır, dikkat edilmesi gerekenler

Araba akü değişimi incelemesi

Aracımızda bazı durumlarda biten aküler veya uzun süreli kullanımdan dolayı görevini yerine getirememesi nedeni ile akü değişimleri şart olmaktadır. Aracınız için oldukça önemli bir araç olan aküler nasıl değiştirilir, dikkat edilmesi gerekenler araç modellerine göre akü seçimi gibi birçok merak edilen soruları sizin için inceleyeceğiz.

Akü değişimlerinden önce ilk olarak yapmanız gereken aracınızın marka ve modellerine uyumluluk gösterecek kalite ve güçte akü seçimi yapmanız gerekmektedir. Piyasada birçok markanın aküsünü bulmanız mümkün. Aracınız için gerekli şartları sağlana aküleri yetkili servis ve önerilerden bulabilirsiniz. Akü seçiminden sonra değişime başlayalım.

Akü değişimi nasıl yapılır

İlk olarak aracınızın kontağını tamamen kapatın. Araca herhangi elektrik çekecek akım gelmemelidir. Araç akü değişimleri açık havalarda yapılması gerekmektedir. Sizin için ideal olan ortam hazırlandıktan sonra gerekli malzemeleri hazırlayın.

Şimdi gelelim akünün değişimine. Burada dikkat etmeniz gereken kutup başlarıdır. Eski akünün kutup başlarını sökün. Sökmek için anahtar kullanabilirsiniz. Söküm işleminde kutup başlarından ilk olarak negatif, daha sonra pozitif olanı sökün. Aynı şekilde yeni akünüzü mevcut akünün yerine oturtun ve ardından akünün ilk olarak pozitif daha sonra negatif kutup başlarını anahtar ile sıkın. Daha sonra geriye marş yapıp aracınızı çalıştırmak kalıyor.

Akü değişimleri hakkında merak ettiklerinizi, görüşlerinizi, şikayetlerinizi bizler ile yorumlarınızı göndererek paylaşabilir ve sitemizde yayınlayabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir