Araba masrafları ne kadar, araç alırken yapılan masraflar, vergi ve bakım giderleri

Araç satın aldıktan sonra oluşan giderler

Araç almak isteyenlerin kafasını kurcalayan sorulardan olan araba alırsam ne kadar masraf çıkar sorusunu bu makalemizde sizin için inceleyeceğiz. Araç almak sadece fiyatını ödeyip almak ile yetmemekte bununla birlikte gelen vergisi, noter ücreti, ekspertiz yaptırma ücreti, periyodik bakım ücreti, yakıt masrafları, sigorta ve kasko gibi birçok sorumluluğu kullanıcılarına yüklemektedir.

Tabi ki bütçenize göre alacağınız araç sınıfına göre bakım ve vergi gibi birçok konu da masraflar azalabilmekte veya artmaktadır. Aracınızın sınıfına göre belirlenen bu tür masrafları önceden iyi araştırarak araç satın alma işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Araba masrafları ne kadar, araç alırken yapılan masraflar, vergi ve bakım giderleri
Ekspertiz ve Usta kontrolleri

Almak istediğiniz ikinci el aracınızı ilk yaptığınız şey herhangi bir usta veya ekspertiz servislerine götürmek olmaktadır. Daha sağlıklı bir şekilde aracınızın tüm sorunlarını titiz bir şekilde inceletip ona göre satın almanız daha ileri de masrafa yol açmaması için bu adım çok önemlidir. Gelişmiş ekspertiz servislerinde belirli fiyatlardan yaptıracağınız hizmet aracınız için yapacağınız ilk gider olarak gösterilebilir. Ekspertiz masrafları paketlerine göre değişkenlik göstermektedir. Genellikle 100 TL ile 500 TL arasında değişen fiyatlardan aracın detaylı incelemesini yaptırabilirsiniz.

Satın alırken noter giderleri

Aracı almaya kara verdiğiniz de ödeyeceğiniz noter ücretleri de 2019 yılı ile 224 TL olarak belirlenmiştir. Araç satın alan kişinin ödeyeceği bu ücret ayrıca plaka değişikliği yapılacaksa ekstra 40 TL gibi bir ücret daha alınmakta ve toplam 264 TL gibi bir noter araç satış ücreti ortaya çıkmaktadır.

Motorlu taşıtlar vergisi masrafı

Satın almış olduğunuz aracın üretim yılı, motor kapasitesi gibi kıstaslara göre belirlenen Mtv ücreti de araç satın aldığınız da ortaya çıkan masraflar arasında yer almaktadır. Aracınızın yaşı gençleştikçe motor kapasitesi arttıkça ödeyeceğiniz vergi de artmakta, bununla birlikte aracınız yaşlandıkça ve motor hacmi küçüldükçe fiyatlarda düşmektedir.

Zorunlu Trafik Sigortası ve Kasko masrafları

Aracınızı aldıktan sonra zorunlu trafik sigortanızı yaptırmanız gerekmektedir. Zorunlu olarak her sürücünün yaptırması gereken bu sigorta trafikte sizi ve diğer sürücüleri korumaktadır. Sigorta fiyatları sizin daha önce kaza yapıp yapmadığınıza göre değişen kategorilerden fiyatlandırılmaktadır. Zorunlu trafik sigortası sigorta acentalarından alabileceğiniz teklifler ile size uygun olanını rahatlıkla yaptırabilirsiniz. Sigorta süresi 1 yıl olarak belirlenen fiyatlardan yaptırılabilmektedir.

Zorunlu Trafik sigortasının yanı sıra sürekli tehlike altına olan aracınızın kaskosunu da yaptırmanız önerilmektedir. Zorunlu olmayan kaskolar çalınma, kaza, yanma gibi birçok şartta kişinin zararını tanzim etmesi için yaptırılmaktadır. Kasko fiyatları aracınıza göre fiyatlandırılmaktadır. Bunun için sigorta acentalarını tercih edebilirsiniz.

Yakıt masrafları

Aracınız ile yol kat etmek için gerekli olan yakıt masraflarını da dikkate almalısınız. Yakıt masrafları aracı kullanımınıza bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bunun takibini size bırakıyoruz. 🙂

Periyodik bakım, yıllık bakım giderleri

Aracınızı ilk aldığınız da yapmanız gereken yağ, su, antifriz, akü, lastik, lpg (var ise), filtre, klima gibi bakımlar karşınıza çıkmaktadır. Bunlar aracınızın marka, modeline göre değişen malzeme ve işçilik ücreti olarak belirlenmektedir.

Bunun yanı sıra yıllık olarak yaptırmanız gereken aracınızın genel check up masrafları bulunmaktadır. Fren, balata, motor aksamı kontrolleri gibi yapılması gereken belirli kilometrelerde kontrolleri yapılması gereken sorumluluklar da sizleri bekliyor. Bu işlemleri yetkili servislerinizden gün alarak 1 gün içerisinde rahatlıkla yaptırabilirsiniz.

Araç Tüvtürk muayene masrafları

Her sürücünün mutlaka yaptıracağı muayene olan Tüvtürk giderlerini incelememiz gerekmektedir. 1 kere yaptırılan muayene 2 sene kullanılabilmektedir. Ya 2 sene de bir kere yaptıracağınız Tüvtürk muayenesi harç, bakım masrafları şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Tüvtürk muayenelerinden geçemezseniz aracınızda ki sorunları giderip tekrardan muayeneye sokmanız gerekebilir. Bu durumda ekstra bir ücret karşımıza çıkmaktadır. Tüvtürk muayenesi öncesi yapılması gerekenleri, tüvtürk ücretleri ve diğer sorunlarınızı bu bağlantımızdan inceleyebilirsiniz.

Araç satın alırken oluşan masrafları yukarıda inceledik. Siz de aracınızı satın alırken bu masrafları dikkate almalısınız. Bizlere yorumlarınız ile destek verebilir. Görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir