Araba motoru neden tekleme yapar? Neden sarsıntılı çalışır?

Araba motorunda tekleme ve sarsıntı hakkında detaylar

Araç sürücülerinin yaşayabileceği veya yaşadığı sorunlardan olan sarsıntılı ve teklemeli bir motor oldukça can sıkıcıdır. Araba motorlarında meydana gelen teklemeli ve sarsıntılı çalışma nedir? Nasıl olur? gibi soru işaretlerini makalemizin devamında inceledik. İşte detayları…

Normal durumlarda motor içerisinde birçok parçanın etkileşime girmesi ve buna bağlı olarak belirli bir sarsıntı yapması olağan olup bunun dışında artık aracınızda hissedilir derece aşırı sarsıntı ve yer yer teklemeler bulunuyorsa mutlaka göz ardı edilmeden sorunun teşhisi yapılmalıdır. Motor aksamı aracımız için can alıcı bir nokta olup bu noktada meydana gelen hasarlar çözüme varmaz ise oldukça yüksek maliyetlere sebep olabilir.

Araçlarda tekleme ve sarsıntı nedenleri  

Kalkış sırasında veya sürüş esnasında dur kalklarda çeşitli teklemeler meydana geliyorsa ilk bakmanız gereken nokta aracınızda ki bujiler olmalıdır. Bujiler aracınızda ateşleme sistemini kontrol etmektedir. Ateşleme sisteminin sağlıklı çalışmaması bu tür sorunlara sebep olabilmektedir. Bujiler de pislenme ve aşırı yağlanma sorunlarını ilk olarak değerlendirebilirsiniz. Bunun yanında buji aksamlarında sorunlar olabilir. Veya bujileriniz tamamen görevini yerine getiremez hale gelmiş olabilir.

Araçlarda meydana gelen sarsıntı ve teklemelerde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da aldığınız yakıtlar olmalıdır. Kullanmış olduğunuz yakıtın pis ve kalitesiz olması motorda iyi bir yanma oluşturamaz ve bu da teklemelere, sarsıntılara sebep olabilmektedir. Zamanla da pis yakıt motor silindirine zarar vererek motor bloğunun yıpranmasına sebep olabilmektedir. Aracınız için yakıtı kaliteli, bilindik noktalardan almak sizin için iyi bir seçenek olacaktır.

Araç motorunda rölanti de meydana gelen düzensiz çalışma bazı araçlarda avans ayarının kaçmış olabileceği gibi, bazı araçlarda da boğaz kelebeği pislenmesi nedeni ile meydana gelebilmektedir. Ayrıca bobinlerde meydana gelen arızalar, kabloların oksitlenmesi veya gevşemesi motorun düzensiz çalışmasına sebep olabilmektedir.

Aracınız için olmazsa olmaz havanın düzensiz girişi bu soruna sebep olabilmektedir. Bu nedenle hava filtrelerini kontrol etmelisiniz. Hava girişlerinde herhangi bir kaçak var mı, yok mu kontrol etmelisiniz. Son olarak yakıt pompalarında meydana gelebilecek tıkanıklar, yakıt filtrelerinin pislenmesi gibi durumlar motorun düzensiz çalışmasına sebep olmaktadır.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz sebepler motorda aşırı sarsıntı ve teklemeli çalışmaya sebep olabilmektedir. Siz de bu tür sorunlar ile karşılaşmamak için düzenli araç bakımlarını yaptırmanız gerekmektedir. Motor sesinde veya araç sürüşünde meydana gelebilecek bir farklılıkta mutlaka kontrolleri yaptırmanız ve sorunu zaman kaybetmeden çözmeniz gerekmektedir. Bu tür önerilere dikkat etmeniz durumunda aracınızın sağlığını kontrol altına alabilirsiniz. Bu tür sorun ile karşılaşmanız durumunda birçok sebebi olabileceği için işinin ustası kişilerden veya yetkili servislerden mutlaka yardım alanız gerekmektedir.

Motor teklemesi, motor sarsıntılı çalışması hakkında sorularınızı, şikayetlerinizi, görüşlerinizi bizlere aşağıdan yorumlarınız ile iletebilir ve sitemizde yayınlayabilirsiniz.  

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir