Araba neden siyah duman atar, dizel araçlar siyah egzoz dumanı sorunu

Araba neden siyah duman atar inceleme

Araç sahiplerinin karşılaşabileceği bir durum olan egzozdan siyah duman çıkması hakkında bilinmesi gerekenler, siyah duman nedenleri, dizel araçlar siyah egzoz dumanı neden çıkar gibi kafanızda oluşan soru işaretlerini bu makalemizde inceleyeceğiz.

Egzoz siyah duman sebepleri

Aracınızın egzozundan çıkan siyah dumanın birçok nedeni olabilir. Genel olarak büyük sorunların nedeni olmayan bu duman türü motora fazla yüklenildiğinde, ani hızlanmalar gibi durumlarda karşımıza çıkabilmektedir. Bu durumlarda motor yakıt ile havayı yoğun şekilde yakar ve ortaya aşırı siyah duman çıkar. Aracınızın motor kapasitesi, yakıt cinsi gibi durumlara değişebilecek siyah dumanın şiddeti bu şekilde şekillendirilebilmektedir.

Egzozdan siyah duman çıkmasının bir diğer nedeni olarak gösterebileceğiniz motor hava filtresi, yakıt filtresi tıkanması sorun oluşturabilmektedir. Aracınızda hava filtresinin tıkanması ile birlikte motora düzenli girmeyen hava sağlıklı bir yanma sağlamaz ve yoğun oluşan yakıt yanmasından siyah duman açığa çıkabilmektedir. Aynı şekilde yakıt filtresinin de tıkanmış olması bu durumu oluşturan bir diğer sebeptir.

Özellikle de motor aksamında kullanılan yağın yanma odalarına karışması yağın yanmasına ve buna bağlı olarak duman atmasına sebep olacaktır. Siyah duman ayrıca aracınıza farklı bir yakıt ilave ettiğinizde ortaya çıkması olağan bir durumdur. Egzozdan siyah duman çıkmasının bunun gibi birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenle sorunun kaynağı için herhangi bir ustaya başvurmanız ve nedenini öğrenmeniz ilk yapmanız gerekendir.

Dizel arabalarda yoğun olarak görülen bu durum benzinli araçlara göre daha yoğun şikayet almaktadır. Dizel motorlarda sabah soğuk havalarda ilk çalıştırmada siyah duman olağan karşılanabilmektedir. Bunun yanında belirli sebeplerden dolayı siyah duman arızaları da vardır. Dizel araçlarda ani hızlanmalar veya yüksek devirlerde araç kullanımı motorun zorlanması ve yoğun siyah dumanın nedenidir. Kullanıma göre değişen bu tür sorunlar motorda yanma odasına gelen aşırı yakıtın direkt olarak yanmadan atılmasını sağlamaktadır. Tabi ki bu durum sürekli olarak yaşanıyorsa uzun süreli kullanımlarda araçta çeşitli sorunlara yol açabilmektedir.

Dizel araçlarda çeşitli arızalar nedeni ile de oluşabilecek egzozdan siyah duman atması sorununda ilk olarak egr valfi arızalarından şüphelenmeniz gerekmektedir. Egr yanmadan sonra hava ile yoğun dumanın ayrışmasını sağlayan bir parçadır. Bu parça sağlıklı çalışmaz ise çevreye aşırı duman çıkışı oluşmaktadır. Bunun yanında dizel araçlarda periyodik olarak mutlaka kontrol edilmesi gereken yakıt sistemlerinde yani enjektörlerde, yakıt pompaları, hava ve yakıt filtreleri gibi parçaların hasarlı olması bu dumanın sebebi olabilmektedir.

Benzinli veya dizel araçlarınızda egzozdan siyah yoğun duman atması şikayetleri hakkında sorularınız, görüşleriniz, önerilerinizi bizlere aşağıdan yorumlarınız ile gönderebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir