Araba Yağmur sensörü nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır, hakkında bilgi

Araba Yağmur sensörü hakkında bilgi

Sürekli gelişen otomobil teknolojilerinden nasibini alan yağmur sensörleri gelişmiş özellikleri ile kullanıcı konforu odaklı olarak kullanılabilmektedir. Otomobil yağmur sensörleri hakkında bilgi, yağmur sensörü nedir, yağmur sensörü ne işe yarar, yağmur sensörü, çalışma prensibi gibi konu başlıklarını makalemizde inceledik.

Araba Yağmur sensörü nedir? Ne işe yarar? Nasıl çalışır?
Araba Yağmur sensörü nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır, hakkında bilgi

Genel bir ifade ile yağmur sensörleri sürüş sırasında yağmur yağması durumunda otomatik olarak sensörleri sayesinde uyarı yaparak çalışır ve kullanıcının daha konforlu ve kolay sürüş deneyimi yaşaması için yardımcı olur. Yağmurlu veya karlı hava şartlarında sensörleri yardımı ile kontrol merkezine sinyal gönderen bu sistem otomatik olarak sileceklerin çalışmasını sağlar ve kullanımı kolaylaştırır. Yağmur sensörleri aracımızda hemen camın altına yerleştirilir ve yağmurun şiddetine göre silecek çalışma hızını düzenleyerek kullanıcının dikkatini daha çok yola vermesini sağlar. Yağmur sensörlerinin yağmuru algılaması Infrared ışınlarının algılanması ile gerçekleşir. Cam yüzeyinde ki dalgaları ölçen bu sistem ardından komutu düzenler ve kontrol ünitesine gönderir. Ardından sileceklerin ne şekilde, hangi hızda çalışacağını belirler. Tabi ki bu sistemler kullanıcı isteğine göre otomatik olarak kullanılmaktadır. Kullanıcı istediğinde kontrolü kendi elinde tutabilir ve istediği çalışma şeklini komut edebilir.

Kullanışlı bir yapısı bulunan yağmur sensörleri artık günümüzde üretilen araçlarda yoğun olarak üretilmektedir. Sonradan da aracınıza monte ettirebileceğiniz bu sisteme çeşitli fiyat aralıklarında ürünü satın alabilir ve yetkili servis veya diğer özel servislerde monte işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Araçlarda kullanılan yağmur sensörleri hakkında merak ettiklerinizi, sorularınızı, şikayetlerinizi bizlere yorumlarınız ile aşağıdan iletebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir