Araba yaz bakımı nedir, nasıl yapılır, periyodik bakım

Araba yaz bakımı

Yaz mevsiminin yaklaşması ile birlikte aracınızın ihtiyaç duyduğu periyodik yaz bakımlarının zamanı gelmiş durumda. Bu makalemizde yazlık araç bakımlarından yapılması gerekenler, yazlık bakım nedir, yazlık bakım nasıl yapılır gibi sorulara cevap arayacağız.

Kış mevsimi ile oldukça yıpranan aracınızda yaptırmanız gereken belli başlı bakımlar bulunmaktadır. Zorlu kış şartlarından çıkan aracınızda lastik değişimi, fren kontrolleri, filtre değişimleri, rot balans ayar, klima, yağ bakımı, akü gibi yapılabilecek kontroller bulunmaktadır.

Araba yaz bakımı nedir, nasıl yapılır, periyodik bakım
Yazlık bakım nasıl yapılır?
  • Klima kontrolleri

İlk olarak mutlaka kontrol edilmesi gereken parçalardan olan klima yaz mevsiminde sıkça kullanılması önemini artırmaktadır. Yoğun sıcaklarda daha konforlu bir sürüş için oldukça önemli olan klima periyodik bakımları bu anlamda ilk sıralarda yer almaktadır. Klima polen, hava kirliliği, klima teknik donanımlarında meydana gelen arızalar ile sorun yaratabilir. Bunlar için periyodik bakımlarda mutlaka bakılması gerekmektedir.

Araba yaz bakımı nedir, nasıl yapılır, periyodik bakım
  • Lastik seçimleri

Kış mevsiminde kullanılan kışlık lastiklerin bu dönemde değiştirilmesi önerilmektedir. Kışlık lastiklerin yola tutunma özellikleri yoğun ve sert olması ile aracınızda yaz mevsiminde yakıt tüketimi, performans gibi yönlerden olumsuzluk yaratabilir. Yaz mevsimi için özel üretim lastik seçenekleri bu dönemde mevsimlik olarak tercih edebilirsiniz.

  • Rot balans

Aracınız kış mevsiminde yaşadığı zorlu şartlardan çıkarken mutlaka rot ve balans ayarlarında fire vermektedir. Daha güvenli konforlu bir sürüş için rot balans ayarları da yaptırılmalıdır. Rot balans ayarları genel olarak direksiyon ile tekerlerin uyumlu çalışması için yaptırılmaktadır. Yolda herhangi bir kontrol kaybı olmaması için bu tür önlemler alınmalı ve bakımları yaptırılmalıdır.

  • Fren kontrolleri

Araç güvenliğinde zirvede yer alan fren sistemi aksatılmaması gereken bir noktadır. Aracınızda fren sisteminde herhangi bir kayıp hissetmeniz halinde mutlaka kontrolleri aksatılmamalı. Fren balataları, yağı gibi kontrolleri bu dönemde yaptırılması gereken bir diğer parçadır.

  • Motor yağ bakımı

Aracınızda mutlaka 10 bin km’ de bir yaptırmanız gereken standart bakımlardan yağ değişimi bu dönemde mutlaka kontrol edilmesi gerekmektedir. Motor için oldukça önemli yağ kontrolleri aksatılmaması gereken unsurdur. Yağda azalma var ise daha önce kullandığınız yağ ile takviye yapılmalıdır.

  • Akü kontrolleri

Akü aracınız için bir başka önemli parça olarak bilinmesi ile kontrolleri özellikle de uzun yolculuk öncesi yapılması gerekmektedir. Aracınızın marş için ilk unsuru olan akü bakımı veya değişimi bu dönemde yaptırılmalıdır.

  • Yağ ve Hava filtresi bakımları

Aracınızda gerekli olan temiz hava ve yakıtın sağlanması amacı ile filtre görevi gören bu parçalar performans ve yakıt tüketimi kaybı olmaması için yaptırılacak bir başka bakımdır. Filtreler basit gibi gözükse de aracınız için oldukça hayati öneme sahiptir. Motor yanma odasına giden hava ve yakıtın temizliği aracınızın sağlıklı çalışması için gereklidir. Bunu da bu filtreler yardımı ile sağlayabilirsiniz.

Araba yaz bakımı nedir, nasıl yapılır, periyodik bakım
  • Radyatör ve su kontrolleri

Aracınızı yaz sıcaklığına karşı korumak için gerekli önemli bir parça olan radyatör sistemi de kontrolleri yapılmalıdır. Değişmesi gerekiyorsa mutlaka değiştirilmelidir. Su takviyesi gerekiyorsa komple takviye yaptırılmalı.

Yaz ayları öncesinde uzun yolculuklarınız öncesinde bu tür bakımları yaptırarak daha rahat ve konforlu sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir