Arabalarda hararet sorunu nedir, neden olur, arızası ve çözümü

Arabalarda hararet sorunu

Otomobil kullanıcılarının her zaman karşılaşabileceği problemlerden bir diğeri olan hararet yükselmesi mutlaka çözülmesi gereken önemli bir sorundur. Bu makalemizde araçlarda oluşan hararet artışlarının nedeni, ne anlama geldiği, arıza tespiti ve çözüm önerilerini inceleyeceğiz.

Otomobiller hararet sorununa karşı birçok metodu kullanarak motor soğutma işlemini gerçekleştirmektedir. Ancak bazı durumlarda bu parçalar işlevini yerine getiremez ve hararet artışları çok hızlı gözlenir. Hararet demek motorun zamanla işlevini yerine getirememesi demektir. Hararet ile birlikte motorda oluşan sorunlar yüksek maliyetli masraflara sebep olabilmektedir. Bu nedenle hararet gibi bir problem ile karşı karşıyaysanız bir an önce aracınızı yetkili servis veya ustaya götürmeniz gerekmektedir.

Arabalarda hararet sorunu nedir, neden olur, arızası ve çözümü
Hararet neden olur?

Araçlar motor soğutmak için birçok yola başvurmuş ve bunun için sistemler geliştirmiştir. Aracınızda motor soğutma sistemi olarak bilinen fan arızası, soğutma suyu hortumlarında kaçak, motor avans ayarında kopmalar, termostat arızaları, soğutma sistemine ait radyatörün tıkanması veya bozulması, vantilatör kayışında meydana gelen hasarlar gibi sayabileceğimiz birçok neden aracınızda hararet oluşmasına neden olabilmektedir.

Hararet arızaları ve çözümü

İlk olarak hararet sorunun temel kaynağını belirlemeniz gerekmektedir. Bunun için yetkili servise başvurmanız önerilmek. Basit uygulamalar dışında tamir işlemlerini mutlaka iyi bir yetkili servis veya ustaya başvurmanız gerekmektedir. Kendiniz de fan sisteminde oluşabilecek soruna karşı kolay değişimi olduğu için çözüm bulabilir ve değişimi rahatlıkla yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak radyatörde su olup olmadığına bakmanız gerekmektedir. Su olmaması fanın çalışmamasına neden olabilmektedir.

Radyatör sisteminde su kontrolleri, boru kontrolleri yapıldıktan sonra bu arızaya karşı bakalabileceğiniz diğer nokta hava yapmasıdır. Çeşitli su takviyesi ve antifriz uygulamaları sonrasında hava yapabilecek ve boşluk olabilecek radyatör sistemi hararet oluşmasına neden olacaktır. Radyatörden hava almak için aracınızda bulunan hava kanalını açmanız yeterli olacaktır. Hava almanın bir diğer yöntemi olarak da radyatör kapağını açtıktan sonra fan sistemini devreye sokmak ve kanal içerisinde devridaim yapmaktır. Araç periyodik bakımlarınızda bunları mutlaka kontrol ettirmeniz gerekmektedir.

Aracınız yaşadınız hararet sorunu hakkında soru ve görüşlerinizi bizlere yorumlarınız ile iletebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir