Araç beygir gücü & HP nedir, ne anlama gelir, nasıl anlaşılır?

Otomobil kategorisinde sıklıkla karşımıza çıkan terimlerden olan beygir gücü veya hp gibi kavramlar bazen kafa karışıklıklarına sebep olabilmektedir. Makalemizin devamında sıklıkla karşımıza çıkan beygir gücü kavramı nedir, hp ne anlama gelir, beygir gücü nasıl anlaşılır gibi konu başlıklarını makalemizin devamında inceleyebilirsiniz.

Araç beygir gücü & HP nedir, ne anlama gelir, nasıl anlaşılır?

Araçlarda motor performansının verdiği gücü ortaya koyan beyir gücü olarak adlandırılan bu terim aracınızın motor kapasitesine göre değişmektedir. Bir diğer karşılığı olarak da hp şeklinde nitelendirilen terimin açılımı da horse power olarak bilinmektedir. Geçmişten günümüze kadar hız ve güç formülleri ile açıklanan bu terimin karşılığı 1 hp 75 kg olarak belirlenmiştir. Yani 1 beygir gücün 75 kg yük üzerinde vermiş olduğu performansa araçların günümüzde beygir gücü hesaplanmaktadır. Araç alacak kullanıcıların dikkat ettiği beygir gücünü değerlendirirsek ne kadar çok güç o kadar yakıt sarfiyatı olarak söylenebilmektedir.

Günümüzde özellikle de beygir gücünde iyileştirmelere küçük motorlardan alınabilecek maksimum değer olarak gösterilebilmektedir. Benzin, dizel veya Lpg’ li araçlarda ortak olarak kullanılan beygir gücü tabirini tabi ki bu araçları birbirinden ayıran donanımsal özellikleri ayırt edilebilir duruma getirmektedir.

Beygir gücü & HP gibi kavramlar hakkında merak ettiklerinizi, görüşlerinizi bizlere aşağıdan yorumlarınız ile iletebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir