Araç elektrik kaçakları nasıl anlaşılır, oto kısa devre tespiti

Oto kısa devre tespiti

Araçlarda meydana gelebilen kısa devreler aküde ki akımı çekerek akünün boşalmasına sebep olabilmektedir. Bu makalemizde araçlarda kısa devre bir diğer değişle de elektrik kaçağını nasıl buluruz, nasıl anlaşılır, tespiti gibi başlıkları inceleyeceğiz. İşte detaylar…

Aracınızda siz de akünün herhangi far veya radyoyu açık bırakmamanıza rağmen boşaldığını düşünüyorsanız. Kısa devreden şüphelenebilirsiniz. Aküyü yiyen bu tür sorunların tespiti için 2 farklı yöntemi kullanabilirsiniz.

Araç elektrik kaçakları nasıl anlaşılır, oto kısa devre tespiti
Kısa devre tespiti ilk yöntem

İlk olarak kaçak tespiti için 5 watt değerinde bir ampul gerekli. Gerekli araç bulunduktan sonra kontaktan anahtarı çıkarın. Akü kutuplarından artı olan sökün. Ardından yapmanız gereken akü kutup başı ile kablo arasında 5 watt’ lık ampulü koyun, ampul yandıysa aracınızda kısa devre olduğundan emin olabilirsiniz.

Kısa devre tespiti ikinci yöntem

Diğer bir yöntem olarak da kullanabileceğiniz araç stop halindeyken anahtarı çıkarın, bu sefer kutup başlarından eksi olanı sökün. Bu ölçümde akım ölçere ihtiyacınız bulunmakta. Eksi kutup başına ölçüm aracının maşasını akın. Aletin uçlarını da eksi kutbuna dokundurun. Eğer alet yanarsa kısa devre var demektir.

Bu tür uygulamaların haricinde akünüz ömrünü tamamlamış da olabilir. Bunun en sağlıklı tespitini iyi bir oto elektrik ustasından yardım alarak tespit edebilirsiniz. Ayrıca yukarıda ki işlemleri yaparken kesinlikle aracınız çalışır durumda olmaması, stop etmiş ve kontak anahtarının çıkarılmış olması gerekmektedir.

Araçlarda kısa devre sorunları hakkında şikayetlerinizi, sorularınızı, görüşlerinizi bizler ile yorumlarınızı ileterek paylaşabilirsiniz.

One Comment

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir