Araç far temizliği nasıl yapılır, pratik yöntem için gerekli temizleyici araç ve gereçler, uygulaması

Otomobil Far Temizleme İşlemi

Aracınızda birçok parçanın zamanla göreceği yıpranmayı farlarınız da yaşayabilmektedir. Aracınız için özellikle gece sürüş için önemli olan farlarınız da meydana gelen kararmalar için sürücüler belirli temizleme yöntemlerine başvurmaktadır. Far yüzeyinin zaman içerisinde güneş ışınları birlikte etkileşime girmesi ve bileşenlerin yoğunlaşması, kararması oluşur. Gece sürüşünüz de görüş açınızı azaltan ve sürüş kalitenizi minimum seviyeye indiren bu tür olumsuzlar için geliştirilen birçok yöntem bulunmaktadır. Özellikle de model olarak yaşlı araçlarda meydana gelen bu olumsuzluklar için sizde çeşitli yöntemlere başvurarak çözüme kavuşabilirsiniz. Aksi taktirde araç sürüş konforunuzu azaltır ve sizi trafikte her zaman riskli hale getirebilmektedir. Bunun yanında aracınızın görselliğini de olumsuz olarak etkiler.

Kimi sürücüler modifikasyon aşamasında görsel olarak bu far kararmasını onarırken, kimi sürücüler ise tamamen sürüş konforu açısından dikkate almaktadır. Araç far temizleme işlemi için belirli profesyonel kişilerden yardım alabilirsiniz. Bunun yanı sıra sizin de belirli malzemelere sahip olarak yapabileceğiniz far temizliği yöntemi de bulunmaktadır. Bunun için şu malzemelere sahip olmanız ilk aşamada gerekmektedir.

Otomobil farı temizliği için gerekli olan araç ve gereçler;

  • Sıvı Pasta
  • Cila
  • Bölgesel maskeleme için band
  • Su Bazlı Zımpara
  • Polisaj makinası ve başlıkları

Far Temizliği Uygulaması Aşamaları;

  • İlk olarak far çevresinin herhangi bir zarar görmemesi için maskeleme bandı ile korunması gerekmektedir. Aksi taktirde kullanılacak araç ve gereçler boyaya zarar verebilir.
  • Bir sonraki aşamada farın yüzeyindeki kararmanın şiddetine göre daha önceden satın aldığınız zımpara seçilir ve zımparalama işlemi başlar. Camın yüzeyine fazla baskı uygulamadan devam ederken far yüzeyinden çeşitli kirlerin çıktığını göreceksiniz. Bu aşamada farın yüzeyinin daha da karardığını göreceksiniz. Bu durumda zımparayı bir numara inceltebilirsiniz. İşlemi kesinlikle kesmeden devam edin ve son olarak temizleyin. İyice temizleyip durulayın ve diğer aşamaya geçin.
  • Zımpara işleminin tamamlanmasının ardından sıra pasta işleminde. Pasta sıvısını far yüzeyine az şekilde sıkın ve polisaj makinesi ile birlikte düşük devirde parlatma işlemine devam edin.
  • Son olarak da farınızı cilalamak için gerekli malzemeleri hazırlayın. Farın yüzeyi parlayana kadar cilamızı sünger veya polisaj makinesi ile iyice yedirin ve işleminizi tamamlayın.

Bazı özel durumlarda far temizliği etkisini göstermeyebilir. Bu durumda aracınızın farını yenisi ile değiştirmeniz gerekmektedir. Far temizleme işlemi dış yüzeyden oluşan sorunlara karşı etki göstermektedir. İç yüzeyde meydana gelen solmalara farklı bir müdahale yöntemine yönelmeniz gerekmektedir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir