Araç freni patladığında ne yapılır, pedal boşalması ve tutmaması halinde yapılması gerekenler, neden fren boşalır

Fren boşalması, fren patlaması, tutmaması

Aracınızda birçok önemli parça gibi en hayati olanlar arasında gösterebileceğimiz fren tertibatıdır. Aracınızı ne kadar hareket ettirmek için düzenli bir sisteme sahip olmanız gerekirse, aynı şekilde durdurmak için de sağlıklı bir fren sistemi olması gerekmektedir. Sıklıkla karşılaştığımız fren patlaması, tutmaması, boşalması gibi durumlarda yapmanız gereken hayat kurtaran çeşitli bilgileri bu yazımızda toparladık.

Fren boşalması, fren patlaması, tutmaması neden olur?

Fren boşalması eğer otomobil tarzı araçlarda düzenli bir bakım yapılıyorsa yaşanması en nadir durumdur. Bu tarz fren boşalması gibi durumlar özellikle kamyon ve tır gibi araçların kapasitesini aşarak fazla yük alması nedeniyle fren tertibatına basınç sağlaması ve oluşan bu basınç bir müddet sonra sürekli yapılan frenlemeler ile açığa çıkar ve patlar. Fren boşalması durumunda sakin kalınarak aşağıda ki öneriler dikkate alınmalıdır.

Fren boşalması, fren patlaması, tutmaması durumunda ne yapılması gerekmektedir.

Fren boşalması veya tutması durumu genel olarak karşımıza kamyon ve tır gibi araçlarda karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle bu tür ağır tonajlı araçlarda özellikle fren sistemi düzenli olarak bakım altına alınmalıdır. Bu durum genellikle tüm araçlarda aracın aldığından fazla yük yüklenmesi durumunda fren sisteminde oluşan basınç ile birlikte frenlerin patlamasıdır. Ağır yüklü araçlar yokuş aşağı inerken sürekli olarak frene basmamalıdır, vites düşürülerek motor freni kullanılmalı ve aralıklı olarak frenleme yapılmalıdır. Kesinlikle bu durumda direk olarak el freni çekmemeniz gerekmektedir. El frenine başvurulması durumunda tekerlekler sürat ile giden araçta kilitlenerek takla atabilir.

Eğer aracınızda frenleriniz tutmuyor ise ilk olarak sakin olmanız ve telaşa kapılmamanız gerekmektedir. Ardından ilk başvuracağınız yöntem aracınızda motor freni kullanmanızdır. Bunun için en düşük vitese aracınızı almanız gerekmektedir. Motor freni ile birlikte hızınız kontrol edilebilir hal aldıysa el frenini kademeli olarak kullanarak yol kenarlarında kaldırımlara tekerleri sürterek hasarın daha az bir seviyeye inmesini sağlayabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir