Araç kiralarken nelere dikkat etmeliyiz, araç kiralama hakkında bilgi

Araç kiralama hakkında bilgi

Araç kiralama seçeneğinde dikkat edilmesi gerekenler, araç kiralama nasıl yapılır? başlıklarını makalemizde inceleyebilirsiniz. Tatil, iş seyahati gibi durumlarda araç kiralama seçeneği karşımıza çıkabilmektedir. Birçok yönden avantajlı yapıya sahip araç kiralama seçeneklerini değerlendirmek için birçok oto kiralama firmalarını bulabilir, tercihinizi yapabilirsiniz.

Araç kiralarken dikkat edilmesi gerekenler

Araç kiralarken dikkat edeceğiniz il nokta ihtiyacınıza göre bir seçenek olmalıdır. Yolunuzun uzunluğu ve kısalığı, kaç kişi olduğunuz gibi seçeneklerini ön planda tutarak ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir tercihte bulunmalısınız. Araç tercihi yaparken bulunduğunuz noktanın yol şartlarına dikkat etmelisiniz. Yoğun trafiğe sahip noktalarda daha ekonomik ufak araçlar tercih ederken, daha çok şehir dışında dağlık alanlara gidecekseniz SUV model arazi araçları tercih etmeniz önerilebilir.

Araç kiralarken nelere dikkat etmeliyiz, araç kiralama hakkında bilgi

Araç kiralaması sırasında dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da kiralama yapacağınız yerlerinde şehir içinden daha çok, dönüşte kullanacağınız otogar veya havalimanlarına yakın kiralama şirketlerini tercih etmek olmalıdır. Çünkü geri dönüşlerde şehir içinde tercih edilecek kiralama şirketine araç teslimi için tekrardan şehir içine giriş yapmanız gerekmektedir. Bu sebeple kiralama noktalarını tercih ederken konuma dikkat etmeniz oldukça önemli.

Araç kiralarken firma seçimlerinizi geniş tutmanız gerekmektedir. Özellikle de tatil dönemlerinde araç kiralama şirketlerinin birçok kampanyaları bulunmaktadır. Farklı seçenekte rent a car firmalarını değerlendirerek fırsatları değerlendirebilirsiniz. Bunun yanın da araç kiralamalarında erken rezervasyonlara firmalar tarafından birçok kolaylık ve kampanyalar sağlanmaktadır. Tatil veya seyahatinizi daha önceden belirlediyseniz erken rezervasyon ile araç kiralayabilirsiniz.

Kiralanacak araçta dikkat edilmesi gerekenler

Araç kiralarken standart haline gelen bir öneri olan eski araçlardan kaçınmaz gerektiği oldukça önemlidir. Kiralık araçlar genellikle kötü kullanım sonucunda hızlı şekilde yıpranmaktadır. Bu nedenle de özellikle 5 yaş üstü araçlardan kaçınmanız gerekmektedir. Daha güvenli, konforlu, kazasız bir süreç yaşamak için araç seçiminde dikkat etmeniz gerekmektedir.

Tabi ki trafikte her türlü tehdide aracınız ne kadar iyi olsa da açığız. Bu noktada devreye giren sigorta ve sözleşme şartları sizi garanti altına almaktadır. Kesinlikle trafik sigortası ve kaskosu olmayan araçları tercih etmemelisiniz. Aksi taktirde sigortasız, kaskosuz bir araçta yaşayabileceğiniz bir kaza, sorun sizi maddi olarak yıpratabilir. Araç kiralamalarında sözleşmeleri mutlaka sonuna kadar okuyarak araç kiralama şirketinin şartlarını incelemelisiniz. Herhangi bir sorun ardından bir kayıp yaşamamak için bu tür önerilere uymanız önerilmektedir.

Ve son olarak kiralama işlemlerini kağıt üzerinde tamamladıktan sonra araç teslimatına gelelim. Araç teslimini size şirket tarafından bir görevli tarafından yapılacaktır. Burada aracın iç ve dışını detaylı şekilde kontrol etmeniz ve hatalı noktaları belirtmeniz gerekmektedir. Kontrollerinizi yaparken araç kaportasında herhangi bir çizik, ezik, göçük var mı yok mu kontrol etmeniz gereklidir. Bunun yanı sıra kapıların tümüne, kaputa, motor ve çevresinde ki mekanizmaya aracı alıcı gözüyle bakıp herhangi bir sorunu var ise görevliye not ettirmeniz gerekmektedir.

Dış mekanın ardından iç mekan incelemesini de yapmanız gerekmektedir. Araç içerisinde herhangi bir yanık, yırtık vs. var mı dikkat etmelisiniz. Ardından aracınızı çalıştırın ve sorun var mı ekranda arıza ışığı yanıyor mu inceleyin. Yakıt konusunda aracı aldığınızda ki yakıtı not alarak aynı yakıtta aracı teslim etmeniz önerilebilir. Bu noktada önemli olan aracı teslim alırken hatalarını görevliye tutanak tutturmanız gerekmektedir. Böylece araç tesliminde bu hatalardan sorumlu tutulmadan sorunsuz şekilde araç kiralama işleminizi sonlandırabilirsiniz.

Araç kiralama hakkında sorularınızı, görüşlerinizi bizlere yorumlarınız ile iletebilir ve sitemizde yayınlayabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir