Araç klima soğutmuyor, klima arızası, çözümü, klima gazı dolumu fiyat

Araç klima arızaları

Araç kullanıcılarının yaşadığı bir sorun olan klimanın geç veya hiç soğutmaması çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Araç klimaları neden soğutmaz, klima soğutma arızası ve çözümü, klima gazı dolumu gibi birçok konuyu makalemizin devamından takip edebilirsiniz.

Araç soğutma sorunu nedenleri

Araç klima soğutma sorunları genel olarak bilindiği üzere klima gazının bitmesi veya işlemini yerine getiremeyecek kadar azalmasıdır. Özellikle de yaz aylarında aşırı sıcaklıklarda oldukça fazla hissedilen bu sorunun çözümü yapılması gerekmektedir. Araç klima soğutmaması ve gerekenden daha geç soğutması klima gazının bitmiş olduğuna işaret etmektedir. Bundan sonra ilk yapmanız gereken gerekli yetkili servis veya ustanıza başvurmanız ve gerekli dolum işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Araç klimasında meydana gelen geç soğutma sorunlarının nedenleri arasında klima hortumunda oluşan çatlaklarda sebep olabilir. Belirli nedenler ile zamanla yıpranan hortumlar görevini yerine getiremez ve soğutma sorununa neden olur.

Klima peteğinde karşılaşabileceğiniz sorunlarda genellikle karşımıza petek tıkanmaları şeklinde gelmektedir. Tıkanmadan dolayı yeterli enerjiyi almayan petekler hem soğutmada, hem de ısıtmada sorun yaşatabilmektedir.

Klima termostatında oluşan arızalar soğutma sorunun temelini oluşturabilmektedir. Termostat arızalarında genellikle araç az soğutur veya gereğinden fazla ısıtır. Bu sorun için mutlaka yetkili servise başvurulması gerekmektedir.

Klima sistemine bağlı elektronik devrelerde meydana gelen aksaklıklarda bu soruna neden olabilir. Doğru komutun gitmediği klima görevini yerine getiremez ve arıza olarak karşımıza çıkar. Yetersiz elektrik ile karşımıza çıkan bu sorun için oto elektrikçilere başvurabilirsiniz.

Araç klima arızası, klima gazı dolumu ve fiyatları

Aracınızın marka ve modeline uygun olarak bulabileceğiniz klima gazını yenisi ile değiştirebilirsiniz. Bunun için yetkili servis veya ustaya gitmek olacaktır. Piyasada ortalama fiyatlardan bulabileceğiniz bu parçanın yanı sıra gaz dolumunu da gerçekleştirebilirsiniz. Ortalama gaz dolum fiyatları bölgeden bölgeye değişkenlik göstermekle birlikte 80 TL ile 150 TL arasında yapılmaktadır.

Düzenli olarak periyodik bakımlarda filtre, yağ ve su gibi klima bakımlarının da yapılması bu tr sorunların yaşanmaması açısından önemlidir. Sizde klima soğutma sorunlarınız hakkında soru, görüş ve önerilerinizi bizler ile paylaşabilirsiniz. Aşağıda ki yorum kısmından yorumlarınızı göndererek bizlere destek olabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir