Araç Kule gergisi nedir, ne işe yarar, çeşitleri

Araç Kule Gergisi hakkında bilgi

Araç modifikasyonun bir parçası olan kule gergileri nedir, araç kul gergisi ne işe yarar, araç kule gergisi çeşitleri, kule gergisi montaj gibi başlıkları makalemizde inceleyeceğiz.

Araç Kule Gergisi nedir, ne işe yarar?

Modifiye severlerin performanslı bir araç tasarımlarında mutlaka kullandıkları kule gergisi amortisör kulelerine gelecek şekilde monte edilmektedir. Kule gergileri genel olarak sert virajlarda aracın daha dengeli olmasını amaçlanarak kullanılmaktadır. Kule gergileri amortisör gergilerinin esnesini engeller ve dengeli güç paylaşımını sağlayarak aracın yola tutunmasını daha sağlıklı hale getirir. Aracınızda çekiş ve yol tutuşuna olumlu etkisi olan kule gergileri lastiklerin yol ile daha eşit güç dağılımı gerçekleştirmesini sağlar.

Özellikle sportif performans sahibi araçlarda kullanılması önerilen kule gergileri aracın eşit güç dağılımına katkı sağlayacaktır. Kule gergileri amortisör gergilerine veya araç şasesine uygulanabilmektedir. Özellikle de kule gergileri aracın standart lastik ölçülerinin değiştirilip daha büyük jant ve lastik kullanımlarında önerilmektedir. Bunun yanı sıra spor yaylar, kısa ve sert yay tercihleri de kule gergilerinin kullanımını mecbur hale getirebilmektedir. Bu tür seçeneklerde kule gergisi kullanımı ile aracın güç dağılımını kontrol altına alabilir, aracınızın yol tutuşunu dengeleyebilirsiniz.

Kule gergileri çeşitleri nedir?

Araçlarda özelliklerine göre değişen farklı kule gergisi çeşitleri bulunmaktadır. Kule gergileri görevi bakımından araç güç akışını dengelemek olması ile ortak özeliklere sahip olup belirli çeşitlere ayrılarak farklı noktalarda güç dengelemesini sağlamaktadır. İşte aracınıza göre tercih edebileceğiniz kule gergisi çeşitleri şu şekildedir;

  • Amortisör kule gergisi
  • Ön(understeer) ve arka(oversteer) kule gergileri
  • Arka sütun ve arka kule gergisi
  • Çamurluk gergisi
  • Viraj demiri
  • Alt şasi gergisi

Araç kule gergileri hakkında soru, görüş, şikayet ve deneyimlerinizi bizler ile yorumlarınız ile paylaşabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir