Araç motor yağ kontrolü, değişimi nasıl yapılır, yağ seçimi nasıl yapılır

Araç motor yağ kontrolü nasıl yapılır

Aracınızın motoru için hayati bir öneme sahip olan yağ aracınızın verimli bir şekilde çalışmasının ve motor parçalarının düzgün çalışmasını sağlamaktadır. Aracınızın motorunun uzun ömürlü kalmasını istiyorsanız düzenli bir yağ kontrolü ve yenileme yapmanız gerekmektedir. Bunun için önemli olan motor yağ kontrolünü yağ çubuğu sayesinde rahatlıkla yapabilirsiniz. Motor çubuğunda normalin altına inmiş yağ seviyesinde aracınızda mevcut yağın aynısı ile takviye yapmanız gerekmektedir. Motorun performansı ve uzun ömürlü olması için yapılması gereken yağ kontrolü nasıl yapılır, nedir yazımızın devamında inceleyebilirsiniz.

Motor yağı özellikleri, nedir, ne işe yarar?

Motorunuzun içerisinde ki parçaların düzgün bir şekilde akışkan şekilde çalışması ve aşınmaması için motor yağı kullanmaktayız. Motor yağları aracınızın özelliklerine ve motor performansına göre farklılık gösterebilir. Aracınız için önerilen yağları kullanmanız motorunuzun uzun ömürlülüğü ve düzgün çalışması için önemlidir.

Motor yağı kontrolü nasıldır?

  • Doğru bir bilgi almak için ilk olarak aracınızı düz bir zemine alın.
  • Aracınız soğuk olması gerekmektedir. Bunun için 15-20 dakika bekleyebilirsiniz.
  • İlk olarak araç kaputunu uygun şekilde açın
  • Aracın motor üzerinde bulacağınız bir yağ çubuğunu bulun. Çubuğu kendinize çekin ve çıkarın kuru bir bez ile yağlı noktasını temizleyin.
  • Ardından tekrar çubuğu yerine takın ve 5 saniye bekleyip geri çekin.
  • Çubuk üzerinde ki yağ kalıntısı maksimum da veya minimum üzerinde ise herhangi bir işleme gerek yoktur. Ancak minimum altında ise yağ takviyesi yapmanız gerekmektedir.

Motor yağı renginiz siyah ise aracınızın yağı değişebilir anlamına gelmektedir. Bunun dışında koyu ve açık tonlar normal karşılanabilir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir