Araç motoru yıkama nasıl yapılır, zararlı mıdır, motor temizliği yapılırken dikkat edilmesi gerekenler

Araç motoru yıkama detaylı incelemesi

Motor temizliğine örnek

Birçok titiz araç sahipleri oto yıkama işleminde kaporta temizliğinin yanı sıra motor temizliğine de dikkat eder. Motor temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler, motor temizliği zararlı mı, motor temizliği nasıl yapılır, nedir gibi birçok soru işaretlerine bu yazımızda cevap bulmaya çalıştık.

İlk olarak sormamız gereken şey kaporta temizliği kadar motor temizliğine ihtiyaç var mıdır? Birçok araç sahibi sadece aracın kaportası ile ilgilenirken aracına karşı daha titiz ve özenli olanlar ek olarak motor temizliğine de aşırı derecede dikkat etmektedir. Peki bu titizlik zararlı mıdır. Sorumuzun cevabı şu şekildedir;

Motor yıkatmak zararlı mıdır?, motor yıkatırken dikkat edilmesi gereken hususlar

Motorunuzu mecbur kalmadıkça yıkatmamız önerilmektedir. Ancak bunun dışında motor aksamında herhangi bir işlem yapacaksanız temiz olması için çeşitli tedbirler alabilir ve motorunuzu yıkatabilirsiniz. Ancak düzenli bir şekilde estetik olarak motor yıkatmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken çeşitli koşullar vardır. Bunlar;

 • Motor yıkatma işlemini kesinlikle profesyonel kişilerden yardım alarak yapmanız ilk önceliğiniz olmalıdır.
 • Motoru yıkamadan önce motorun soğumasını bekleyiniz. Sıcak olarak yıkanacak motor soğuk ile tepkimeye girerek çeşitli çatlamalara neden olabilir.
 • Motor temizliğinden önce aracınızda ki elektronik sensörlerin su nedeni ile kısa devre yapmaması için üzerini çeşitli naylon veya bezlerle örtmeniz gerekmektedir.
 • Motor aksamında ki buji gibi ateşleme bakımından önemli aksamların üzerini örtünüz.
 • Hava filtresi gibi parçaların üzerlerini kapatınız. Su alabilir ve motora su girebilir.
 • Tazyikli suyun neden olabileceği zararları en aza indirebilmek için uzaktan tutmanız bu anlamda dikkat edilmesi gereken noktalardır.
 • Motor yıkandıktan sonra motoru hava ile kurutmanız ve gerekli kontrolleri yapmanız gerekmektedir.
 • Özellikle de turbo motorlu araçlar daha çok ısındıkları için soğumasına sabır gösterilmelidir. Bunun dışında atmosferik motorlara karşı turbo beslemeli motorlar daha özen gösterilerek yıkanmalıdır.

Motor yıkatmanın gerekli olduğu durumlar nelerdir?

İlk olarak motoru yıkatmak aracın daha iyi çalışacağı anlamına gelmediği bilinmesi gerekmektedir. Sürekli olarak su ile temas den motor yüzeyi zamanla aşınarak çatlama riskini barındırmaktadır. Bunun dışında motor yüzeyinde ki elektronik devrelere zarar verebilmektedir. Motor temizliği ve bakımı belirli aralıklarda olması gerekmektedir. Motor yıkatmanızı gerektiren durumlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Yeni nesil araçlarda ki motor ve sensörler kapalı olarak üretilir bu nedenle herhangi bir toz, çamur gibi durumdan etkilenmez ve bozulmazlar.
 • Bunların dışında aracınızda motor kısmında çeşitli yağ kaçakları ve bunun gibi kimyasal birikintiler bulunuyorsa temizlenebilir.
 • Aracınız aşırı derece ağır arazi koşullarında kullanılmış ve motor kısmı kirlenmişse motor temizliği tercih edilebilir.

Motor temizliği araç sahiplerinin tercih edeceği bir durumdur. Motor temizliği hakkında edinilen deneyimlerinizi ve makalemizde eksik olarak gördüğünüz yönleri bizlere yorumlarınız ile birlikte iletebilir ve diğer araç sahiplerini de bilgilendirebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir