Araç neden sürekli fan açar, sebepleri, ne işe yarar

Araç neden sürekli fan açar?

Radyatör fanları aracın soğutma suyunun belirli bir dereceye geldiğinde otomatik açılarak motorun soğutulmasına yardımcı olur. Ancak radyatör fanı sürekli açık veya belli belirsiz açılıyorsa bazı dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. İşte aracım sürekli neden fan açıyor sorusunun cevabı ve detayları…

Radyatör fanı arızaları

Radyatör fanı olağan dönemde belirli bir noktada çalışması gerekmektedir. Ancak bazen radyatör sisteminde meydana gelen arızalar çalışma düzeninin bozulmasına sebep olabilir. İşte radyatör fanının düzensiz çalışmasına neden olan arızalar…

Araç neden sürekli fan açar, sebepleri, ne işe yarar

İlk olarak değinmemiz gereken radyatöre gelen elektrik ve şase sorunu, ardından radyatör fanın da bulunan müşür arızası, hararet müşür arızası, fan motor kontrol sisteminde meydana gelebilecek arızalar ve bunun gibi aracınızın marka ve modeline bağlı olarak oluşabilecek çeşitli sorunlar arızaya sebep olabilmektedir.

Radyatör fanı sürekli açık kalıyorsa mutlaka yetkili veya özel serviste kontrollerini yaptırmanız gerekmektedir. Aksi taktirde uzun süreli olarak kullanımda motor bloğuna kadar zarar verebilir. Daha yüksek maliyette masrafa neden olabilir.

Radyatör fanlarının normal şartlarda çalışma prensibi iki farklı kademe de meydana gelmektedir. Birinci de fan yavaş ve sürekli, ikinci de ise çok hızlı ve aralıklı olarak çalışmaktadır. Tabi ki bu kademeler sıcaklık belli bir dereceye geldiğinde ortaya çıkmaktadır. Genellikle aracın marka ve modeline göre fan açma zamanlamaları farklılık gösterebilmektedir. Fan işlemini yerine getirdikten yani soğutma işlemini yaptıktan sonra devre dışı kalır.

Radyatör fanları hakkında merak ettiklerinizi, sorularınızı, görüşlerinizi bizlere mesajlarınız ile iletebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir