Araç performans arttırma yöntemleri, chip, yazılım, beygir artırma yöntemleri

Araba Performans Artışı Nasıl Yapılır, Püf Noktaları, Güç Artırma Yolları

Otomobil seçimlerinde insanların sürüş zevkine yönelik tercihler yapılmaktadır. Buna bağlı olarak bir kişi konfor odaklı araçları tercih ederken diğer bir sürücü ise daha çok araçlarda performans ilk tercihi olabilmektedir. Kişisel tercihlere göre farklılık gösteren araç seimlerinde özellikle performans önemli bir kriterdir. Farklı marka araçların birbirine özgü performans odaklı motorları bulunmaktadır. Stok durumunda ki bu motorlar kimi kullanıcılar için yeterli olmaz ve kişiler performans artırımı için bir arayışa girer. Bu durumda ciddi bir mali güç de gerekmektedir.

Aracınızın performansını artırmak için bazı yazılım ve eklentiler ile güç artışı sağlayabilirsiniz. Ancak ilk seçeneğiniz mevcut aracınızı bakımlarını düzenli bir şekilde yapmanız ve motorun gücünü korumanız daha mantıklı bir seçim olabilmektedir. Aracınızın bakımlarını titizlikle yaptırdığınız taktirde hem gücünüzü koruyacak hem de motorun ömrünü uzatmış olacaksınız.

Performans artırmak için izleyeceğiniz ve uygulayabileceğiniz yöntemler şu şekilde sıralanabilir;

Chip Tuning, Yakıt sistemleri

Aracınızın motoruna uygun bilgisayar programları ile yapılacak müdahaleler ile birlikte güç artışı dolaylı olarak yapılabilir. Motor beynine yüklenen yazılımlar çeşitli şekilde güncellenerek yakıt konusunda zamanlama ve ateşleme odaklamaları üzerinde müdahaleler yapılarak artış sağlanabilmektedir. Bu müdahalelerin motora herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Bu yöntemi her araç kabul etmeyebilir. Ecu motorlarda alınan verim Toyota ve Honda tabanlı araçlarda alınamayabilir. Atmosferik motorlarda verim daha fazla olacaktır.

Turbo, Nitro(NOs)

Güç artışlarının maksimum derecede yapılmasını arzu ediyorsanız sizin için makul fiyatlara fazla güç seçeneği olarak turbo seçeneğini önerebiliriz.

Bunun yanı sıra ismini duyduğunuzda etkilendiğiniz nitro seçeneği de uygulanabilir ve fakat bu araç için gücün dışında eksileri daha baskındır. Fazla tercih edilmeyen fakat olağan bir seçenektir.

Egzoz seçenekleri, katalizör iptali

Stok araçlarda egzoz sistemleri aracın gücünü sınır tutacak şekilde fabrikadan çıkışı ile gelmektedir. Güç artışı isteyenler için oldukça ideal bir yöntem olan egzoz seçeneği ile çeşitli modifiye uygulamalarını kullanarak aracınızın gücünü bir nebze olsun artırabilirsiniz.

Performans odaklı lastik ve jant seçimleri

Aracınızın yol ile uyumunu en iyi şekilde konsantre eden lastik seçimleri aracınızın yol tutuşu iyileşmesinin yanı sıra performans artışına da doğrudan fayda sağlamaktadir. Alaşımlı jant seçimleri hafif oluşu ile performans için ideal olup yeni nesi çelik jantlarda kullanılabilir.

Bu adımları dikkate alarak yapacağınız çalışmalar ile birlikte belirli bir performans artışı sağlayabilirsiniz. Tabi ki araçlarınızın özellikleri marka ve modellerine göre değişen bu seçenekleri uygularken profesyonel kişilerden yardım almanız aracınızın herhangi bir zarar görmemesi için oldukça önemlidir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir