Araç su eksiltme sorunu, neden yapar, sebepleri, nasıl anlaşılır, conta yakma, hararet sorunu çözümü

Araç su eksiltme sorunu incelemesi

Araç sahiplerinin yaşayabileceği sorunlardan olan araç su eksiltmesi birçok sebepte dolayı gerçekleşebilir. Bu durumda yapmanız gereken ilk olarak sorunun nedeni bulmak ve daha sonra çözüm önerilerini ortaya sunmaktır. Araç su eksiltmesi neden olur, nasıl anlaşılır, çözümü gibi birçok soru işaretini makalemizden rahatlıkla inceleyebilirsiniz. Araç su eksiltmesi birçok sebepten dolayı gerçekleşebilir. Aracınızda radyatörde herhangi bir hasar olabilir ve su kaçağı olabilir, conta veya hortumlardan kaçak, klima kaçağı olabilir vs. birçok sebebe bağlanabilecek su eksiltme sorunu çözülmediği sürece aracınızda aşırı hararet ile birçok zincirleme soruna sebebiyet verebilir. Bu durumda sorununuzu bir an önce çözmeniz gerekmektedir.

Radyatör

Su eksiltme nedenleri

Conta veya hortumlarda kaçaklar, yıpranma

Aracınızda motorun yüksek ısısı ile birlikte zaman içerisinde hasar gören contalar ile birlikte hortumlar görevini yerine getiremez hale gelir ve radyatör hortumlarında deliklere ve kaçaklara neden olur. Araç sahipleri mutlaka periyodik bakımların da bu parçaları da gözden geçirmeli ve gerekiyorsa mutlaka değiştirilmesi gerekmektedir.

Radyatörde kaçaklar

Radyatörler aracınızın ön kısmında gizlenmiştir. Örnek olarak aracınızla derin bir çukura hızlı bir şekilde girdiniz ve ani fren yaptınız bu durumda ön kısımda ki radyatörün muhtemelen alt kısmı eğilecek veya patlayacaktır. Bu tür problemler oluşturabilecek bu parçayı kontrol etmeniz ve herhangi bir sızıntı olup olmadığınız bilmeniz su kaçağı ve hararetin nedenini bilmenizi sağlayabilir.

Klima kaçakları

Aracınızda su sisteminin iletildiği bir başka nokta olan klima sisteminde oluşabilecek hasarlardan dolayıda su eksiltme olabilir. Klima motor soğutma suyundan beslenir. Bütün peteklere çeşitli şekilde iletilen motor suyu iletkenlerinde yani hortumlarında meydana gelecek delinmeler, yıpranmalar su kaçaklarına neden olabilir. Detaylı bir klima denetimi gerekebilir.

Aracınızda meydana gelen hararet gibi sorunların nedeni su kaçakları kesinlikle önemsenmelidir. Aracınızda hararet sorunu yaşıyorsanız mutlaka bir ustaya başvurmanız gerekmektedir.Aksi taktirde aracınız daha fazla hasar görebilir ve size daha yüksek maliyet çıkarabilir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir