Araç Yaz Lastikleri ne zaman takılmalı, Yaz lastiği kullanmak gerekir mi?

Araç Yaz Lastikleri ne zaman takılır, yaz lastiği hakkında bilinmesi gerekenler

Aracınız için en önemli gereçlerden olan lastikler periyodik olarak mevsim şartlarına göre değişiminin yapılması ve mevsimsel özelliklere uygun yaz veya kış lastiklerinin kullanılması önerilmektedir. Hem güvenliğiniz hem de aracınızın performansını etkileyen lastikler bu anlamda oldukça önemlidir. Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte artık yaz lastiklerinizin kış lastiklerinin yerini alması gerekmektedir. Aracınız için mevsimsel  farklılıkları dikkate alarak seçeceğiniz lastikler aracınız için doğrudan önemlidir. Kış mevsiminde yaz lastik kullanımı yerine kışlık lastikleri kullanıyorsanız yakıt tüketiminde artış yaşayabilirsiniz. Aracınızın performansı düşer. Bu nedenle mevsimsel farklılıkları dikkate alarak lastik değişimini yapmanız gerekmektedir.

Araç Yaz Lastikleri ne zaman takılmalı, Yaz lastiği kullanmak gerekir mi?

Kışlık lastiklerin yerini yazlık lastiklere bırakma tarihi yasal olarak 1 Nisan olarak bilinmektedir. Artık yaz lastikleri montajını bu dönemde yaptırabilirsiniz. Lastik firmalarının mevsimsel özellikleri dikkate alarak üretmiş oldukları lastikler aracınızın performansını etkilemektedir. Yazlık lastikler 8 derece ve üzeri sıcaklıklarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Yaz lastikleri daha hafif bir şekilde üretilmektedir. Lastik içerisinde ki kauçuk malzeme daha hafif olup yaz mevsimi şartlarına uyum sağlayabilmektedir. Yaz lastikleri ile birlikte aracınız kısa sürelerde daha yüksek hızlara çıkabilmekte, keskin virajları daha rahat bir şekilde dönebilmektedir. Bu nedenle de yaz lastikleri kendi içerisinde aracın performansını doğrudan etkilemesi ile tercih edilmesi önerilmektedir.

Ayrıca piyasada sürekli olarak karşımıza çıkan dört mevsim lastik çeşitleri de bulunmaktadır. Bu lastik türleri kısmen mevsim özelliklerini yansıtmaktadır. Dört mevsim lastiklerde kış aylarında kış lastiğine göre daha az performans alır aynı şekilde yaz aylarında da yaz lastiklerine göre daha az performans avantajı sağlarsınız. Günümüz teknolojisi ile üretilen yeni nesil lastikler bu tür farklılıkları giderecek çalışmalar yapmış olsa bile ayrı ayrı mevsim özelliklerine göre periyodik olarak lastiklerinizin değişimini yapmanız önerilmektedir.

Lastik seçimlerinin ardından lastiklerin periyodik olarak kontrol edilmesi herhangi bir aşınma, yıpranma gibi sorunların olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Aracınız için oldukça önemli bir parça olan lastikler hakkında merak ettiklerinizi, sorularınızı, görüşlerinizi bizler ile yorumlarınızı ileterek paylaşabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir