Araç zinciri nasıl takılır, karlı Havalarda zincir seçimi, zincir takılırken dikkat edilmesi gerekenler

Araç zinciri montaj incelemesi

Kış mevsiminin yaklaşması ile birlikte araç sahipleri kış lastiklerini çıkarmış durumda. Kış lastikleri kış mevsiminde oldukça hayati bir öneme sahiptir. Aracın daha iyi performans ve fren mesafesi gibi avantajlara sahip olarak bilinmektedir. Fakat bazen kışlık lastikler işe yaramayabilir. Kar yoğunluğunun fazla olduğu yollarda bir diğer seçenek olarak mutlaka tercih etmeniz gereken zincirler aracınızın çekiş gücü ve fen mesafesini daha iyi bir konuma getirebilmektedir. Bu makalemizde karlı havalarda aracınızda zincir montajını nasıl yapabilirsiniz, lastik zincir nasıl seçilir gibi birçok soru işaretini cevaplamaya çalışacağız.

Araç zinciri nasıl takılır, karlı Havalarda zincir seçimi, zincir takılırken dikkat edilmesi gerekenler

Zincir seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Zincir seçimi yaparken aracınızın bulunduğu segmente, özelliklerine göre bir seçim yapmanız gerekmektedir. Önden çekişli, arkada itişli, 4×4 araçlar gibi kategorilere ayırabiliriz.

İlk olarak önden çekişli araları ele alacak olursak, ön lastiklere zincir takılması gerekmektedir. Aracın gücünü sağlayan ön lastiklere ilk seçeneğiniz olması gerekmektedir. Fakat bu durumda arka lastikler kayma yapabilir bu durumda dört lastik birden zincir tercih etmeniz uygundur.

Arkada itişli veya çekişli araçlarda ise yine aynı mantık olarak arka lastiklere öncelikli olarak zincir takmanız gerekmektedir. Bu durumda ön lastikler kayma yapar bu durumda dört lastik önerimizdir. Fakat dört lastiğe sahip değilseniz öncelikli arka lastiklere kurulum yapmanız önerilmektedir.

4X4 araçlarda genel itibari ile arazi amaçlı üretilmiş ve birçok özelliği ile farklı zorlu yol şartlarına uygun olsa da tercihe göre zincir seçeneği de değerlendirilebilir. 4X4 araçlarda zincir seçiminde dikkat etmeniz gereken aracın özelliklerini iyi bilmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra otomobillerde kullanılan lastikler kesinlikle tercih edilmemelidir. 4×4  araçlarından alınan yüksek güce uygun zincir seçenekleri daha iyi bir seçenek olacaktır.

Zincir nasıl takılır

Kış lastiklerinizin yanı sıra bu mevsimde zincirinizi de yanınıza almanız gerekebilir. Özellikle de yüksek kesimlere yolculuğunuz var ise yol şartlarını bilmediğiniz için en sağlıklı yedek bir zincir takımı bulundurmanızdır.Peki zincir seti montajı nasıldır. Nasıl takılır işte sorumuzun cevabı şu şekilde.

  • İlk olarak zincirinizi uygun şekilde açın bağlantı noktalarını belirleyin.
  • Daha sonra araç lastiği üzerine dikkatli bir şekilde halkayı sabitleyin ve sarın.
  • Lastiğe takılan zinciri kendinize doğru çekin ve arada boşluk olup olmadığını kontrol edin.
  • Ardından ön tarafında montajını yapın ve kontrol edin.

İlk denemenizde zorlanabilirsiniz. Birkaç defa pratik yapmanız durumunda oldukça kolay bir işlemdir. Yaklaşık olarak 5 dakikanızı almaktadır.

Oto Zincir kullanımı zararlı mıdır?

Karlı veya yoğun buzlu yollarda kaliteli bir zincir seti tercih ettiğiniz durumda herhangi bir sorun yaşamanız minimumdur. Bunun yanı sıra asfalt yüzeyli yolda zincir ile aracınızı kullanırsanız oldukça zararlı olabilir.

Karlı ve buzlu havalarda her zaman kurtarıcınız olabilecek zincir setlerini aracınızı kullanacağınız yol şartlarına göre tercih edebilirsiniz. Ne kadar kış lastiği kullanıyorsanız zincir seti de bu anlamda kış mevsiminde önemlidir. Özellikle kış mevsimini yoğun şekilde yaşayan illerimizde ikamet eden sürücüler için hayatidir. Konu hakkında yorum, şikayet, önerilerinizi aşağıda ki yorum kısmından gönderebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir