Aracımda klima ısıtmıyor, klima geç ısıtma sorunu, nedenleri, çözümü

 Aracımda klima ısıtmıyor, klima geç ısıtma sorunu incelemesi

  Araç sahiplerinin hiç şüphesiz vazgeçilmezi olan klimalar bazen sorun yaratabilir. Özellikle kış mevsiminde klima ısıtması konforlu bir sürüş için olmazsa olmazdır. Fakat bazen klima da çeşitli arızalar meydana gelebilmektedir. Bu makalemizde aracımda klima ısıtmıyor veya geç ısınıyor gibi şikayetleri olanlara çözüm önerilerini inceleyeceğiz.

Klima şikayetlerini iki farklı başlık olarak inceleyebiliriz. Bunlardan birisi en çok tercih gören dijital klimalardır. Bir diğeri ise manuel kontrollü klimalar. Bazen yaşadığınız klima sorunu küçük çaplı olabilmektedir. Dijital klimalarda yaşanabilecek ısıtma sorununda klimanın iklim değerlerini ayarlamaktadır. Bundan itibaren klima otomatik olarak sıcaklığı ortama göre yansıtacaktır. Manuel klimalarda ise manuel olarak butonu kırmızı göstergeye çekmek olacaktır. Ancak bazen sorun teknik olabilir. Bu yöntemleri denediniz fakat hala klima ısıtma sorunu yaşıyorsanız daha detaylı bir sorun ile karşı karşıyasınız demektir.

Klima ısıtma sorunu nedenleri ve çözümleri

Araç dijital veya manuel klimalarda yaşamış olduğunuz ısıtma sorunun nedenlerini şu şekilde inceleyebiliriz.

  • Kumanda Merkezinde Bozukluk Söz Konusu Olması

Klima kontrol merkezinde yaşanabilecek herhangi sorunda sıcak ve soğuk hava girişini sağlayan kanallar aktif hale gelmez ve doğal olarak klimanızda ısıtma sorunu yaşayabilirsiniz.

  • Klima Petek Temizliği Yeteri Düzeyde Yapılmaması

Özellikle klimalı araçlar belirli periyotlarda yapılması gereken klima bakımları aksatılması ile birlikte bu tür sorunlar meydana gelebilmektedir. Klima peteğinin temizlenmesi aksatılması tıkamaya neden olacak ve klimanın uygun koşullarda çalışmasını engelleyecek.

  • Tuş Takımına Elektrik Gelmemesi

Klima ısıtma sorunlarının bir diğer nedeni olarak da klima kontrolunu sağlayan tuşlarda yaşanan sorunlar olabilir.

  • Klima Sisteminin Manuel Olması Durumunda

Manuel klima sistemlerinde kırmızı gösterge sıcak havayı mavi gösterge de soğuk havayı temsil etmektedir. Bunlara rağmen aracınız gerekli komutu almıyor ve soğutmuyor ise klima düzeneğinde iklimlendirme halatlarında sorun olduğu söylenebilir.

  • Kalorifer Peteklerinde Tıkanma

Genellikle sıklıkla karşılaşılan bir sorun olan klima kalorifer peteklerinin tıkanması ile oluşan sorunlar petekleri temizlenmesi ile giderilebilmektedir.

  • Klima Termostatı Arızası

Termostat arızalarında gerekli gelmesi gereken havanın fazla veya az gelmesi sorunu gözlenmektedir.

Klima bakımları oldukça önemli olup düzenli olarak yaptırılması gerekmektedir. Bunun için iyi bir usta sorununuzun çözümünü sağlayacaktır. Klima ısıtma problemi hakkında soru, görüş, önerilerilerinizi bizlere yorumlarınız ile gönderebilirsiniz.

One Comment

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir