Aracımda Kontak Anahtarı dönmüyor sebebi nedir, arıza çözümü

Araç kullanıcılarının nadiren de olsa başına gelebilecek arızalarından olan kontak anahtarının yuvaya girmemesi, kontak yuvasına girse bile dönmemesi gibi sorunlar hakkında çözüm önerilerini makalemizin devamında inceledik…

Kontak anahtarı ve kontak yuvasında bulunan herhangi bir sorunda ilk olarak doğru teşhisi yapmamız gerekmektedir. Eğer aracınızda kontak anahtarı ile ilgili bir problem var ise ilk yedek anahtar ile deneme yapmanız gerekmektedir. Eğer yedek anahtarınız ile herhangi bir sorun yaşamıyorsanız anahtar yuvasında sorun olmadığını anlayabilirsiniz. Ancak yedek anahtar ile de sorun yaşıyorsanız yedek anahtarınızda aşınma, bükülme, kırılma gibi nedenleri göz önüne almalısınız. Bunun dışında anahtar yuvasında olabilecek sorunlarda daha profesyonel yardım almanız gerekmektedir.

Aracımda Kontak Anahtarı dönmüyor sebebi nedir, arıza çözümü

Kontak yuvasında meydana gelen aşınımlardan dolayı kontak anahtarı dönmemesi gibi durumlarda satın alarak kullanabileceğiniz WD-40 ürünleri önerebiliriz. Bu tür arızalarda işe yarayan bu yöntemi gerçekleştirirken yağın bir kısmını anahtara bir kısmını da kontak yuvasına sıkarak gerçekleştirebilirsiniz.

Kontak anahtarlarına bağlı olan direksiyon kilitlerinden dolayı olabilecek bu tür sorunlarda da ilk olarak aracınızı el freninden çıkarın ve araç hareket halinde iken direksiyonu çevirerek kontağı açabilirsiniz.

Yukarıda ki çözüm önerilerinin dışında kontak anahtarı yuvaya giriyor fakat çıkmıyor ise muhtemelen kontak yuvasında arıza olduğu söylenebilir bu durumda daha profesyonel bir yardım alarak kontak yuvası değişimine gidilmesi gerekmektedir.

Kontak anahtarı veya kontak yuvasında meydana gelen arızalar ile ilgili bizlere aşağıdan yorumlarınızı iletebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir