Aracın egzozdan su atması neden olur, çözümü, tamiri

Aracın egzozdan su atması sorunu

Araç sahiplerinin başına gelebilecek bir problem egzozdan su atılması. Her sürücünün başına gelebilecek araç egzozundan su atması bazen önemli sorunlara, bazen de ciddi olmayan olağan durum olarak belirlenebilir. Örnek olarak sabah aracınız soğuk çalıştırmada egzoz sisteminin nemli soğuk olması ve motorun sıcaklığı ile birleşmesi belirli miktarda su atması aracınızda herhangi bir arızanın olmadığını gösterir. Ayrıca bir diğer zararsız nedeni olarak gösterebileceğimiz aracınızda ecu denetim sisteminin yakıtı zengin karşımı olarak algılaması ile araç içerisinde biriken çiğ yakıt egzoz tarafından dışarı atılır.

Aracın egzozdan su atması neden olur, çözümü, tamiri

Bunların dışında motor içerisinde önemli sorun olarak aracın sürekli hararet yapmasına neden olan soğut suyunun içerisinde hava ve basınç kalması ile motor contası aşınır ve belirli bir süre sonra görevini yapamaz hale gelir. Contanın erimesisi ve işlemini yerine getirememesi ile soğutma suyu motorda püskürtme noktasına karışır. Yakıt ile karışan su motora zarar vereceği gibi etki ederek egzozdan su olarak dışarı atılır.

Motor içerisine yakıt ile ateşleme odasına kaçabilecek suyunun yanı sıra yağ kısmına da kaçabilecek soğutma suyu yağın işlevselliğini kaybetmesini ve zamanla motorun sarması, sübapların erimesi vb. Sorunlara ve bunun sonunda motorun kilitlenmesine neden olabilmektedir. Bu da maliyet olarak oldukça büyük rakamlara çıkabilmektedir. Yeniden bir motor yapma ihtiyacınız olmaması için aracınızdan egzoz sistemi ile atılan suyun sebebini belirleyerek hemen çözülmesi gerekmektedir. Aracınız sürekli su eksiltiyorsa siz de bu tür sorunlar ile karşı karşıyasınız denilebilir.  

Bizlere konu hakkında soru, görüş ve önerilerinizi yorumlarınız ile iletebilir ve yayınlayabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir