Aracınızda uzun yol yakıt tasarrufu yapmanın püf noktaları, şehir içi araç kullanımı yakıt tasarrufu

Benzinli Araçlarda Genel Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Her araç sahibinin bilmesi gereken püf noktalardan olan yakıt tasarrufuna ait başlıkları sizin için bu makalemizde inceledik. Otomobil rehber adresi olarak aracınızda doğru kullanım ile yapabileceğiniz yakıt tasarrufuna ait bilgileri sizlere sunacağız. Birçok sürücü aracında performans isterken bazen de yakıt tasarrufu ihtiyacınız olabilir. Bu durumda yapabileceğiniz belli başlı dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

Yakıt tasarrufu için ilk olarak aracınızı çok iyi tanımanız gerekmektedir. Aracınızın motor gücü, vites aralıkları gibi birçok etmen değişkenlik göstermektedir. Özellikle de benzinli araca sahip kullanıcılar dizel araçlara göre daha çok yakıt tasarrufu ihtiyacı hissetmektedir. Aracınızda tasarruf için motor, vites ve aracınızın mekanik aksamlarını tanımak ile bu işe başlayabilirsiniz.

Aracınızı tanıdıktan hemen sonra belirli etkenlerden olan ve yakıtı etkileyen durumları da gözden geçirmeniz gerekmektedir. Bunlar aracınızın periyodik bakımlarının yapılmış olması performans olarak artış sağlayacak ve yakıt tasarrufunu tetikleyecektir. Bunun yanında aracınızın lastik basınçlarının kontrolü de bu anlamda önemlidir.

Eğer aracınızı yüksek devirlerde kullanıyorsanız bu alışkanlığınızı değiştirmeniz gerekmektedir. Aracınızda 3000 devire gelmeden vites değişimi yapılması yakıt tasarrufu için idealdir. Bunun yanı sıra aracınızda klima zorunlu olmadıkça kullanılmaması yakıt tasarrufunu sağlamaktadır. Aracınızda ağırlık, yol durumu gibi farklı etkenlerde yakıt sarfiyatınızı artıran olumsuzluklardandır.

Yakıt tasarrufu için gerekli püf noktaları

Yüksek hızdan kaçınma ve ideal vites aralığı

İlk olarak sürücü olarak kendinizden başlayarak aracınızda yakıt tasarrufu için agresif sürüşten kaçınmalısınız. Aracınızın motor gücüne göre belirli hızda sürüş yapmanız gerekmektedir. Vites aralıklarını genel olarak 2000 – 2500 arasında yapabilirsiniz. Ancak 3000 devir üzerine çıkmanız yakıt artışı sağlayacaktır. Gaz pedalını fazla yıpratmamak bu anlamda önemlidir. Bunun yanında düşük devirlerde araç kullanımı da aracınızın motoruna zarar vermektedir. Bu anlamda aracınız için ideal vites aralığını kavrayarak değişim yapmanız gerekmektedir. 80 ile 90 sürat ile gitmek sizin için idealdir.

Trafikte dur-kalklarda yakıt tasarrufu

Trafikte araç kullanımda ise önünüzde ki araç ile mesafeyi koruyarak sık vites değiştirmeden kaçınmanız gerekmektedir. Ayrıca ani hızlanmada yakıt artışını tetikleyen bir başka etkendir. Bunun için trafikte önünüzde ki araç ile aranızı koruyarak gereksiz dur kalktan kaçınabilirsiniz. Böylece yaklaşık olarak yüzde 30 civarında yakıt ekonomisi yapmış olabilirsiniz.

Yokuş inerken veya çıkarken yakıt tasarrufu yapmak

Aracınızda yokuş çıkarken yüksek vites ile çıkmak yerine düşük vites ile yarım devirde sabit hız ile ilerlemeniz yakıt tasarrufu sağlamaktadır.

Aracınız ile yokuş aşağıya inerken aracınızı yüksek viteslerde kullanabilirsiniz. Yok aşağıya inerken kesinlikle vites boşa atılmamalı ve kontak kapatılmamalıdır. Boşa alınan araçlarda rölanti olduğu için yakıt tüketimi devam eder. Enjeksiyonlu araçlarda ise yokuş aşağıya inerken gaza basmadığınız taktirde aracınız yakıt yakmaz.

Belirli başlı diğer yakıt tasarrufu için gerekli etkenler şu şekildedir;

  • Kısa mesafelerde araç kullanmaktan kaçının
  • Aracınızda ağırlıktan kaçının
  • Araç aerodinamiği
  • Araç içerisi camları açık ilerlemek
  • Lastik basınçlarının uygun olması
  • Klima gerekli olmadıkça kullanılmamalı
  • Araç bakımının yapılmış olması

Sizinde belirli etkenlere dikkat ederek rahatlıkla aracınızda yapabileceğiniz yakıt tasarrufu ile cüzdanınızı rahatlatmış olabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir