Araçlarda bulunması gereken zorunlu malzemeler, ilk yardım ve trafik setinde bulunması gerekenler

İlk yardım ve trafik setinde bulunması gerekenler

Her gün trafikte belirli risklerle karşı karşıya kalmamız olağandır. Trafikte yaşanabilecek herhangi kaza, arıza gibi şansızlıklara karşı aracınızda bulundurmanız gereken belirli yol yardım setleri bulunmalıdır. Bu makalemizde trafik setinde olması gerekenler, ilk yardım seti, zorunlu olarak aracınızda bulundurmanız gereken malzemelerin incelemesini gerçekleştireceğiz.

Aracımızda trafik seti olarak bilinen malzemeler son çıkan yasal düzenlemeler ile zorunlu bulundurulması sağlanmıştır. Trafik seti ürünlerini polis çevirmelerinde kontrol edilmesi ve bulunmaması sonucunda cezai işlem yapması zorunlu olarak yasada geçmektedir. Peki bu trafik setlerinde gerekli olan malzemeler nelerdir? işte detayları…

Trafik seti içinde bulunması gereken malzemeler
Araçlarda bulunması gereken zorunlu malzemeler, ilk yardım ve trafik setinde bulunması gerekenler

İlk yardım çantası; İlk yardım kitleri genellikle takım halinde satın alabileceğiniz gibi içerisinde belirli sağlık malzemelerini bulundurmanız gerekmektedir. İlgili sağlık ürünleri şu şekildedir;

 • 2 adet büyük sargı bezi (10 cm x 3-5 m),
 • 1 Kutu hidrofil gaz steril (10×10 cm 50),
 • 3 Adet üçgen sargı,
 • 1 Adet antiseptik solüsyon (50 ml),
 • 1 Adet flaster (2 cm x 5 m),
 • 10 Adet çengelli iğne,
 • 1 Adet küçük makas (paslanmaz çelik yapısında olması gerekmektedir),
 • 1 Adet esmark bandajı,
 • 1 Adet turnike (En az 50 cm örgülü olacak şekilde),
 • 10 Adet yara bandı,
 • 1 Adet alüminyum yanık örtüsü,
 • 2 Çift tıbbı eldiven,
 • 1 Adet el feneri olmalıdır

Yangın söndürme tüpü; Aracınızda olabilecek herhangi bir yangın tehlikesinde ilk müdahale için oldukça önemli olan yangın tüpleri bulundurulması zorunludur. İtfaiye ekipleri olay yerine gelene kadar ilk müdahale için kesinlikle aracınızda bulundurmanız yasal zorunluluk haline getirilmiştir.

Araçlarda bulunması gereken zorunlu malzemeler, ilk yardım ve trafik setinde bulunması gerekenler

Kriko, stepne ve bijon anahtarı; Aracınız için gerekli bir diğer ürünü kriko ve bijon anahtarıdır. Herhangi lastik patlaması riskine karşı yedek stepnenin yanında aracı kaldırmak için kriko ve bijon anahtarı gereklidir.

Reflektör; Aracınızda yaşadığınız herhangi bir sorunda yolda kaldığınıza dair diğer sürücülere uyarı için reflektör gereklidir. Arıza halinde yolda herhangi bir kaza olmaması için diğer araçlara uyarı niteliğinde bu malzeme bulundurulması gereken zorunlu bir diğer üründür.

Zincir, çekme halatı; Özellikle zorlu yol şartlarında, kış aylarında yolculuk yapıyorsanız zinciri yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra aracınız yolda kaldığı durumlarda diğer araçlardan yardım alabilmek için çekme halatı oldukça önemlidir.

Takoz; Kamyon, otobüs gibi araçlarda kullanılması zorunlu olan takozlar 20 cm en, 40 cm boyda olması gerekmektedir.

Takviye kablosu; Zorunlu herhangi bir hükmü olmamasına rağmen aracınızda bulunması gerekebilecek bir diğer parça takviye kablosudur. Herhangi akü boşalması durumunda diğer araçlarda rahatlıkla takviye yaparak aracınızı tekrar şarj etmeniz bu malzeme yardımı ile olmaktadır.

Diğer araç onarım ürünleri; Bunların yanı sıra aracınızda bulundurabileceğiniz acil durumlarda gerekli tornavida, anahtar gibi malzemeler de gerekli olabilir.

Yukarıda ki trafik set takımlarını kullanarak trafikte ki risklere karşı ilk önleminizi alabilirsiniz. Bizlere aşağıdan yorum gönder seçeneklerinden görüş, şikayet, önerilerinizi iletebilirsiniz. Web sitemize destekleriniz için yorumlarınızı bekliyoruz…

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir