Araçlarda Devir kesici nedir, ne işe yarar, gerekli mi, kesici çeşitleri nedir?

Devir kesici hakkında bilgi

Devir kesici genel olarak araçlarımızda belirli devir aralığında devreye girerek motor sağlığını koruyan bir sistemdir. Peki devir kesici nedir, devir kesici ne işe yarar, devir kesiciler gerekli midir, devir kesici çeşitleri nedir? gibi konu başlıklarını makalemizin devamında inceleyebilirsiniz…

Devir Kesici nedir, ne işe yarar

Devir Kesiciler genel olarak motorun sağlığı için gereklidir. İçten yanmalı motorlarda belirli devir aralığına geldiğinizde devire sınır koyan koruyucudur. Motorun içerisinde parçacıkların belirli bir devire kadar dönüş yapmasını sağlayan bu sistem motora zarar verebilecek noktadan itibaren devri keser bu da motorun yüksek dönme ile aşınması gibi sorunları önlemesine yardımcı olur. Redline yani kırmızı devir bölgesinde kesici devreye girerek motoru korur.

Araçlarda Devir kesici nedir, ne işe yarar, gerekli mi, kesici çeşitleri nedir?

Genel çalışma presibi olarak içten yanmalı motorlarda hava ve yakıt sübaplar ile motor içerisine girer. Normal devir aralıklarında motor sübaplarının açıklığı olması gereken kadar iken, eğer devir aralığı redline’ a kadar geldiğinde sübaplar daha uzun süre açık kalır ve buda motor içerisinde çeşitli parçaların aşınmasına sebep olur. Bu nedenle sübapların istenilen açıklıkta olmasını sağlayan ve koruyan devir kesiciler devreye girer ve aracınızı korur. Eğer devir kesiciler iptal edilirse veya istenilenden daha aşağı bir devre çekilirse motorunuz zarar görür. Devir kesicilerin iptalinde başınıza gelebilecek sorunlar motorda pistonlar ile sübapların birbirine vurması, aracın çalışmasında vuruntu gibi sorunlara sebep olur. Bu durumda motoru tekrardan yaptırmanız gerekmektedir. Devir kesicilerin iptal edilmemesi veya gereken daha az bir devir aralığına çekilmemesi önerilmektedir.

Devir kesici çeşitleri nedir?

Devir kesici belli özelliklerine göre çeşitlere ayrılmaktadır. Bunlar ateşleme kesici, yakıt kesici, tam ve yarı kesiciler olarak ayrılmaktadır.

Ateşleme kesicileri tahmin edebileceğiniz gibi araç devri kesiciye girdiğinde ateşleme bujilerden kesilir ve yanma sona erer. Bu tür devir kesici sistemlerinde ateşleme kesilirken yakıt silindire gelir buda egzozdan çiğ yakıtın salınması anlamına gelir. Aracı sürekli kesiciye sokarsanız bu da zamanla katalitik konvertör arızalarına sebep olabilir. Ateşleme kesicilerin de eğer aracınızda katalizör iptali var ise egzozdan patlatma sesi gelir.

Yakıt kesiciler genellikle kullanımı yaygın olan ve sağlıklı bir kesici çeşididir. Aracınız kesiciye girdiğinde yakıtı keser ve silindire yakıt gelme. Bu durum herhangi bir yakıt salınımı olmadığı için günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Tam kesicilerde motor ateşleme ve yakıtı tamamen keser. Bu tür kesicilerde gaza bastığınız sürede aracınızda zorlanma yaşanmaktadır. Bu tür kesicilere sahip kullanıcılar yüksek devir aralıklarından kaçınması önerilmektedir.

Yarı kesicilerde de yakıt tamamen kesilmez, belirli oranda kesilen yakıt aynı şekilde ateşlemenin de geciktirilmesi ile meydana gelir. Bu da aracın redline’ a girmesini sağlıklı bir şekilde engeller.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir