Araçlarda kışlık bakım nasıl yapılır, periyodik bakım, yapılması gerekenler, kontroller

Kışlık Araç Bakımı

Kış mevsiminin yaklaşması ile birlikte birçok şeyde olduğu gibi araçlarınız için de kışlık bakım yapmanız gerekmektedir. Kış boyunca aracınızda herhangi bir sorun yaşamamak için yapmanız gereken oto kışlık bakımı nasıl yapılır, yapılması gereken kontrolleri sizlere özetleyeceğiz. Aracınızın zorlu kış mevsiminde performans ve konforunda sorun yaşamamak için işte yapmanız gereken kontroller.

Periyodik bakım

İlk olarak periyodik bakım olarak da geçen ve aracınız için önemli olan yağ, su, filtre, buji gibi önemli noktaların gözden geçirilmesi ve gerekiyorsa yenilenmesi gerekmektedir.

Kışlık Lastikler

Aracınızın yaşadığınız bölgede ki konumuna göre alabileceğiniz kışlık lastikler kontrollerin başında gelmektedir. Karlı ve buzlu hava şartlarında aracınızın herhangi bir zarar görmemesi için oldukça önemli olan kışlık lastikler mal ve can güvenliğinizi sağlamaktadır. Ticari araçlar için zorunlu olan kışlık lastikler, hususi otomobiller için zorunlu olmasa da takılması önerilmektedir. Kış mevsiminin zorlu şartlarına uygun diş derinliğine ve yapıya sahip lastikleri tercih ederek aracınızda da performans ve yakıt tasarrufu yapabilirsiniz.

Antifriz ölçümü ve eklenmesi

Araçlarınızın soğutma sistemi için de oldukça önemli olan antifriz kış mevsiminde soğutma suyunun donması engelleyerek aracınızın zarar görmemesini ve rahat çalışmasını sağlamaktadır. Otomobiliniz için özellikle de kış aylarında önemli olan antifrizler konulmaması halinde motor suyu donar ve motor bloğunda aracın çalıştırılması ile çatlama meydana gelir. Bu da aracınız için önemli bir masraftır. Bunun için kış mevsimi öncesinde antifriz ölçümü yaptırmanız ve ekleme gerekiyorsa eklemeniz gerekmektedir.

Araç ısıtma sistemi, silecekler, cam suyu

Aracınızda kış mevsiminde ısıtma sistemini kullanmanız olağandır. Bu nedenle kış mevsimi öncesi ısıtma sisteminin kontrolleri ve bakımları yaptırılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra cam silecekleri eski ise yenilenmelidir. Cam suyu eksikse yenilenmelidir. Cam suyu için eksi derecelere dayanan kaliteli suları tercih etmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra buz tutmuş camlarda silecek kullanmamanız gerekmektedir. Buzun çözünmesi için araç içerisinde klima açabilirsiniz. Kesinlikle cama sıcak su dökülmemelidir.

Akü kontrolleri

Aracınızın kış mevsiminde iyi çalışması için akü kontrolleri de yapılması gerekmektedir. Kış mevsiminde daha ağır bir yük binen akünün yüksek performans ile çalışması gerekmektedir. Aracınızın tüm elektronik sisteminin düzgün çalışması için sağlam bir akü bakımı gerekmektedir. Bunun için akünüzü ölçtürüp gerekli kontrolleri yaptırmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra aracınızın düzgün şarj ettiğinden de emin olmanız gerekmektedir. Bunun için oto elektrikçiden yardım alabilirsiniz.

Özellikle yaşadığınız bölgede kış mevsimi eksinin altında geçiyor ve uzun süreli bir kış yaşıyorsanız aracınızın rutin kış bakımlarını yaptırmanız önerilmektedir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir