Araçlarda merkezi kilit nedir, ne işe yarar, hakkında bilgi

Merkezi Kilit sistemi nedir?

Araçlarımızda kullanılan merkezi kilit sistemi hakkında bilinmesi gerekenler, nedir, ne işe yarar gibi soruların cevaplarını makalemizde sizin için arayacağız. Araç kapılarını ve bagajı açmak veya kilitlemek için kullanılan merkezi kilit sistemleri uzaktan kumandalı veya kumandasız olarak kullanılabilmektedir. Araç kullanıcıları için oldukça konforlu bir sistem olan merkezi kilit sistemi tek bir tuş ile tüm kapıları ve bagajı tek bir tuş ile kapatıp açabilmektedir.

Merkezi kilit çalışma prensibi temel olarak infrafed alıcısında kontrol merkezine gönderilen kilit veya kilit açma komutlarının beyin tarafından algılanarak kapıların ve bagajın açılıp kapanması şeklinde çalışmaktadır. Araç güvenliği için önemli bir sistem olan merkezi kilit sistemi her geçen gün geliştirilmektedir. Özellikle gelişen teknoloji ile birlikte uzaktan kumanda sistemlerinin hacklenmesi olaylarına karşı birçok yenilik geliştirilmektedir.

Günümüzde kullanılan geliştirilmiş merkezi kilit sistemleri sadece kapı ve bagaj için değil bunun yanı sıra uzaktan kumandada yer alan tuşlar ile otomatik cam ve elektronik açılır kapanır tavanlarda da kullanılmaktadır. Bunun yanında yeni nesil otomobillerde üst sınıf olarak değerlendirebileceğimiz modellerde hız kontrol sistemi de mevcuttur. Uzaktan kumanda üzerinde hız sınırını rahatlıkla belirleyerek sabitleyebilirsiniz. Kullanıcı dostu bu uygulamalar sürücülerin daha konforlu ulaşım gerçekleştirmeleri oldukça önemlidir.

Merkezi kilit sistemleri ile geliştirilen birçok güvenlik komutları da bulunmaktadır. Örnek olarak vermek gerekirse herhangi bir kaza durumunda kilitli olan kapılar otomatik olarak açılır, sürücü ve yolcuların rahatlıkla dışarı çıkması sağlanır. Bir diğer güvenlik seçeneği olarak da aracınızda belirtmiş olduğunuz hız sınırının aşılması durumunda merkezi kilit aldığı komut ile kapıları otomatik kilitler ve güvenliğinizi sağlar.

Merkezi kilit hakkında sorularınızı, görüşlerinizi, şikayetlerinizi bizlere iletebilir ve yorumlarınız ile destek olabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir