Avans ayarı nedir, ne işe yarar, nasıl yapılır, avans ayarı bozulması çözümü

Motor ateşleme işlemini gerçekleştirmesi için gerekli hava ve yakıt oranlarına ihtiyaç duyar. Eski model araçlarda bulunan ateşleme için gerekli bir sistem olan avans ayarları doğru hava ve yakıt oranını sağlar. Motorun hareket veya durağan haldeyken güç üretiminde istenileni vermesini sağlayan avans sistemi genel olarak ateşleme avansı olarak adlandırılmaktadır.

Avans ayarı nedir, ne işe yarar, nasıl yapılır, avans ayarı bozulması çözümü

Avans dinamik ve statik olarak ikiye ayrılabilmektedir. Statik avans aracın sabit rölantide ki çalışma şeklini belirlemektedir. Motor devrinin rölantide doğru bir şekilde işlemesini sağlayan bu sistem motorun daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlar. Bunun yanında dinamik avans olarak da bilinen aracın hareket halinde devirlenmesini sağlayan sistem gerekli devir aralıklarını kullanıcılarına hazırlar.

Avans ayarları bozulan araçlarda rölantide veya çekişte birçok problem yaşayabiliriz. Avans ayarı kaçan araçlarda dikkat edilmesi ayarın avansın elle değilde avans tabancası ile yapılması gerektiğidir. Avans ayarının hatasız olması için gerekli olan bu şart motorun düzgün çalışmasını ve uzun ömürlü olmasını sağlar. Aksi taktirde elle yapılan ayarlar belirli bir süre sonra motor silindirinde pistonlara zarar verir ve motor performansının düşmesine sebep olabilmektedir. Özellikle de ateşleme veya sonrasında yakıt patlatmaları bunun nedeni olarak gösterilebilir.

Avans ayarları hakkında merak ettiklerinizi, sorularınızı, görüşlerinizi aşağıdan yorumlarınız ile bizlere iletebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir