Benzin ve Mazot pompası arızası nasıl anlaşılır, tamiri, fiyatları nedir, ne işe yarar

Yakıt pompası nedir, nasıl çalışır, çeşitleri, tamiri

Aracınızın marş esnasında göreve başlayan benzin pompası yakıt deposundaki yakıtı aracınızın motoruna ileten gerekli parçalara iletir ve aracınız marş yapar. Bir diğer adı ile de yakıt pompası olarak geçen bu parça benzinli ve dizel araçlarda farklı şekilde adlandırılır. Benzinli ve lpg’ li araçlar için benzin pompası, dizel araçlar için mazot pompası olarak geçmektedir.

Aracınız için önemli parçalardan olan yakıt pompası yakıtı enjektör ve karbüratöre göndererek aracınız çalışmasına ve çalışır halde yakıtı kontrol altında tutmaya yarar. Günümüz araçlarında genel olarak enjektör sistemli çalışma prensibi vardır. Her geçen gün değişen bu teknoloji artık yeni nesil araçlarda da kullanılmaktadır. Yeni nesil çevre dostu araçlarda elektrikli temelli bir hibrit teknolojisi ile üretilen motorlar için elektrik pompası olarak isimlendirilmiştir.

Benzin ve mazot pompası arızası esnasında yapmanız gerekenler, tavsiyeler

Her araç sahibinin başına gelebilecek olan arızalardan yakıt pompası arızası öncesi aracınızda bazı belirtiler görebilirsiniz. Bunlar;

  • Aracınız marş almasına rağmen geç çalışıyorsa,
  • Aracınız marş aldıktan sonra rolantide boğulma yağıyorsa,
  • Sürüş esnasında gaz pedalı tepki süresi uzadıysa aracınız sürüş esnasında boğulma ve tekleme yaşıyorsa,
  • Aracınız hızlanmada sorun yaşıyorsa,
  • Aracınızda yakıtınız az olduğunda gaz yememe sorunu yaşıyorsanız
  • Yakıt masraflarınız da artış var ise yakıt pompası arızası ile karşılaşabileceğiniz anlamına gelmektedir.
  • Eğer yakıt pompası arızalanırsa aracınız marş basar fakat çalışmaz bu belirtileri yaşıyorsanız bir an önce aracınızın yakıt pompasını kontrol ettirebilirsiniz.
  • Aracınız lpg’ li ise benzinle az araç kullanıyorsanız pompa kuru kalacağı için uzun süreli kullanılmaması durumda bozulabilir.

Yakıt pompası bozulması halinde aracınızı bir oto elektrik ustasına götürerek gerekli benzin veya mazot pompasını elde ederek değişimi gerçekleştirebilirsiniz. Ortalama olarak 150 ile 600 lira arasında değişen fiyatlara standart Renault, Opel, Volkswagen vs araçlarının yakıt pompası değişimini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer pompa tamir edilebilir durumda ise tamir ettirerek kullanabilirsiniz. Veya orijinal Bosch ve birçok marka altında üretilen kaliteli parçaları satın alabilirsiniz. Eğer el yatkınlığınız var ise kendiniz de parça değişimini yapabilirsiniz. Bunun için arka koltuk altında yakıt deposunu açıp içerisinde pompayı söküp yenisi ile değiştirebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir