Benzinli arabaya dizel (mazot) yakıt koyarsak ne olur, zararları, sonrasında yapılması gerekenler

Benzinli arabaya dizel (mazot) yakıt koyarsak ne olur?

Araç sahiplerinin her zaman aklında bulunan sorulardan birisi olarak gösterebileceğiniz benzinli bir araca dizel yakıt koyulursa sonucunun ne olacağı ve bu durumda ne yapılması gerektiğidir. Sürücüler yakıt alırken her zaman bir tereddüt içerisinde olmasının nedeni bu durumda aracında önü alınamayacak oldukça yüksek fiyatlara gelecek zararların oluşacağı yönünde bilinç altı olmasıdır. Bu görüş oldukça doğru bir görüş olmakla birlikte günümüz teknolojisinin faydaları araç depolarında da uygulanmaktadır. Yeni nesil otomobillerde bulunan sistemde benzin ve dizel yakıt depoları farklı üretilmektedir. Benzinli depoların pompa girişi dizel yakıtlara göre daha küçüktür. Bu durumda benzinli bir araca dizel yakıt pompasını koyamaz ve depoya yakıt sarfiyatı yapamazsınız. Özellikle de kurşunlu ve kurşunsuz ayrımı ortaya çıktıktan sonra yakıt depolarında ki korumalar daha da geliştirilmiştir.

Yakıt pompası

Ancak bu duruma rağmen siz aracınıza benzinli iken dizel veya dizel iken benzinli yakıt koymaya kalkarsanız belirli sorunlar ile karşılaşmanız muhtemel bu durum birçok araca göre farklılık gösterse de ortak olarak motor çalışmayacaktır. Benzinli araçlarda ateşleme olur, dizel yakıtlar yağlı olduğu ve buharlaşma olmadığı için motor çalışmaz ve zorlanması halinde motorunuza oldukça yüksek fiyatlara çıkacak zarar verebilirsiniz. Bu durumda kesinlikle ilk olarak depodan yakıtı çekmeniz ve yerine uygun yakıtı doldurmanız gerekmektedir. Yeni yakıt ikmalinden sonra aracınızı belirli bir müddet hareket ettirmeden çalıştırmanız önerilmektedir.

Otomobillerde yakıt depo güvenliği bulunmakta olup bu durumun olmadığı kamyon veya motosiklet gibi araçlarda yakıt satın alırken daha fazla dikkat etmeniz gerekmektedir. Depo girişinde herhangi bir aparat olmadığı için depo tüm pompaları rahatlıkla alabilmektedir. Bu durumda sürücülerin dikkatli olması gerekmektedir. Aksi bir durumun olması halinde direkt olarak motor çalışmayacaktır. Yapmanız gereken aracınızı zorlamadan depoyu boşaltmaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir