Benzinli, Dizel ve LPG araçlarda enjektör arızası nedir, nasıl anlaşılır, tamiri, temizliği

Benzinli, Dizel ve LPG araçlarda enjektör arızası incelemesi

Geçmişten günümüze gelen enjektör sistemi araçlar 90′ lı yılar ve sonrası üretimli araçlarda karşımıza çıkmaktadır. Enjektör sistemi genel olarak yakıtın motor silindirine püskürtülmesi olarak söylenebilir. Enjektör sistemi yakıt ve hava karışımının sürekli olarak takip edilip motorun daha verimli çalışmasını sağlayan önemli bir parçadır. Dizel ve benzinli araçlarda kullanılan enjektör sisteminde yaşayabileceğiniz arızalar, çözüm önerileri, tamiri gibi konuları makalemizde inceleyeceğiz.

Benzinli – Dizel araçlarda enjektör arızası nasıl olur?

Yakıt püskürtme parçası olan enjektörler özellikle kötü yakıt kullanımı sonucunda veya uzun süre değişimi ve bakımı yapılmadığı taktirde oldukça dar olan püskürtme kanallarının tıkanması ve araçta çekiş, tekleme sorunlarının ortaya çıkması olarak nitelendirilebilir. Enjektör arızası teşhisi ile birlikte ilk yapabileceğiniz şey tamir olabilir. Enjektör temizliği ile bazı arızalar çözülebilmektedir. Pahalı bir parça olan enjektörler tamir edilip tekrar arıza veriyorsa değişim zamanı geldiği söylenebilir.

Benzinli, Dizel ve LPG araçlarda enjektör arızası nedir, nasıl anlaşılır, tamiri, temizliği
Enjektör temizliği

Benzin veya Dizel enjektörlerin tümü temizliği yapılabilmektedir. Bunun için ilk olarak enjektörlerin hepsini motordan çıkarıp uçlarını temiz ve kuru bir bezle silmek olacaktır. Temizlenen parçalar tekrar yerine takılır ve araç 5 dakika kadar rölantide çalıştırılır. Tekrar araç stop edilir ve enjektörler sökülür. İncelediğiniz de enjektörlerin ucunda nem, ıslaklık yok ise parça arızalı olarak teşhis edilebilir.

Bu tür işlemleri ilgili servis veya ustaya yaptırmanız gerekmektedir. Enjektörlere ulaşmak için birçok parçayı sökmeniz gerektirmektedir. Aracınızda herhangi bir arıza çıkarmamak için işin ehli kişilerden yardım almanız önerilmektedir. Arıza teşhisini yapmak için daha kolay yöntem olarak çeşitli cihazlar yardımı aracınızı bilgisayara bağlayabilir ve arıza kodlarından sorun teşhis edilebilir. Tabi kesin arıza tespiti sökülüp bakıldıktan sonra alınması daha sağlıklı olur.

LPG kullanılan araçlarda enjektör arızası ve tamiri

LPG enjektörlerinin standart şekilde kolay ulaşılabilir olması daha kolay arıza tespiti ve çözümü oluşturmaktadır. Motorun hemen üstünde yer alan genellikle kırmızı ve mavi renklerde parçalar olan enjektörlerin kontrolü yapılırken tabi ki dikkat edilmesi gereken çok önemli hususlar vardır. LPG sistemli enjeksiyon kontrollerinde aracın elektrik sistemi kesmeniz gerekmektedir. Uçucu özellik gösteren enjektörler herhangi bir gaz salınımında tehlike yaratabilir.

LPG enjektörleri

LPG arıza tespitinde enjektör soketlerinin hepsi teker teker sökülüp aracın rölantisinde herhangi bir değişimin olup olmadığı incelenir. Eğer aracınızda değişim olmuyor sabit rölanti var ise enjektörler arızalı olduğu anlamına gelmektedir. Bunun tam tersi soketler çıkarıldıktan sonra rölantide düşmeler veya artışlar oluyorsa enjektörlerde herhangi bir sorun yoktur anlamı çıkarılabilir.

Enjektör arıza tespit ve tamiri için öncelikle servis veya ustanıza danışmanız profesyonel bir yardım almanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra bizlere aşağıdan yorumlarınız ile sorularınızı, görüşlerini iletebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir