Benzinli ve dizel motorlarda kullanılan turbo farkları nedir?

Benzinli ve dizel motorlarda kullanılan turbolarda ne gibi farklılıklar var tarzı soruları sıklıkla alıyoruz. Bu nedenle makalemizde bu konuyu ele aldık. İlk olarak iki motor seçeneğinde ki turbolar aynı görevi sağlamaktadır. Turbonun temel prensibi daha fazla havayı motora ileterek yanmayı desteklemek. Ancak kullanılan yakı ve motor cinsinden dolayı belirli farklılıkları tabi ki bulunmaktadır. Bunlar turbonun sıkıştırma oranı, yakıt cinsi ve özellikleri, çalışma hızı, devir, basınç gibi kategorilere ayrılabilmektedir.

Benzinli ve dizel motorlarda kullanılan turbo farkları nedir?

Dizel motorlarda sıkıştırma oranı dizel yakıtının yanma odasında benzine göre daha zor yanması nedeniyle daha yüksektir. Motor ateşlemesi benzinli araçlarda buji ile gerçekleştirken dizel araçlarda sıkıştırılan hava ile yakıtın yanması şeklinde oluşur. Bu da dizel turboları daha sağlam ve ağır yapar.

Benzin yapısı itibariyle daha rahat yanabilen bir yakıt türü olduğu için sıkıştırmaya gerek duymaz. Benzinli motorların parçaları buna bağlı olarak daha ince ve hafif üretilmektedir. Hafif parçalarda piston ve krank mili gibi parçaların daha rahat hareket etmesini sağlar. Bu da benzinli motorların yüksek devirlere çıkma isteğini artırmaktadır. Benzinli motorlarda tork yüksek devirlerde bu nedenle elde edilir. Dizel motora göre sıkıştırmaya ihtiyacı olmayan benzinli motor daha yüksek basınç ve buna bağlı güç elde etmek için turbo kullanılır.

Benzinli motorlarda kullanılan turbolar daha yüksek basınçlarda hava emdiği için basınç ve dayanıklılık oranı dizel motorlarda ki turbolara göre daha fazladır. Dizel motorlarda ise turbo emiş hacmi daha yüksektir. Buna bağlı olarak turbo sisteminde ki pervane ve salyangozları daha büyüktür. Ancak benzinli motorlarda daha yüksek basınç olduğu için ne kadar turboya kadar küçük pervaneye sahip olsa da daha yüksek hız ve daha yüksek tepkime seviyesi sağlar.

Kısacası benzinli ve dizel motorların kendilerine özgü çalışma prensibi ve gücü ortaya çıkmaktadır. İki farklı motor yapısına üretilen bu turboların temel ortak özelliği araca daha fazla güç ve hava basıncı sağlamasıdır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir