Benzinli ve dizel motorlardan hangisi daha uzun ömürlü, performans, yakıt tüketim incelemesi

Benzinli ve dizel motor incelemesi

Araba satın alırken her zamana aklımıza takılan sorulardan olan benzinli mi, dizel mi karşılaştırması hakkında bu makalemizde ikisi arasında motor ömrü, performansı, yakıt tüketim değerleri, çalışma şekli gibi birçok konu başlığında incelemesini gerçekleştireceğiz.

Benzinli ve Dizel motor karşılaştırması

İlk olarak belirtmemiz gereken şey bu iki motor cinsi de içten yanmalı ve çalışma prensibi aynıdır. Küçük farklılıklar ile birbirinden ayrılan yönleri bulunması iki motor arasında kişilerin kararsızlığına sebep olabilmektedir. Yakıt türleri bakımından ikiye ayrılan bu motorlarda ki çeşitli farklılıklar şu şekilde detaylandırılabilir…

Dizel ve benzin yakıt cinsleri birbirinden ayrılsa da ikisinin de ham maddesi petroldür. Çeşitli şekillerde petrolün işlenmesi ile oluşan bu iki yakıt türünde farklılardan birisi dizel yakıtların motor için gerekli olan yağlama özelliğine sahip olması, benzine göre daha önemli özelliğidir. Ayrıca yağ özellikli dizeller daha iyi yanma ve buna bağlı olarak daha iyi bir performans kullanıcılarına sunmaktadır. Motoru yağlama özelliği ile birlikte daha uzun ömürlü motor kullanımı sağlamaktadır. Tabi ki uzun ömürlü motor kullanımı için sadece bunlar değil, kullanıcının aracına nasıl baktığı ve kullanım şekli önemli ölçütlerdir.

Benzinli ve dizel motorlardan hangisi daha uzun ömürlü, performans, yakıt tüketim incelemesi

Bir diğer noktada olarak da dizel yakıt benzine göre daha ağır bir yapıda olması ile kirlilik özelliği daha fazladır. Bu noktada benzin bir adım öne geçmektedir. Dizel motorların daha sıklıkla bakım istemesi bu nedenle ortaya çıkmaktadır. Yakıt içerisinde oluşan kir enjektör, filtrelere belirli kullanımda benzinli motorlara göre daha fazla zarar verir. Dizel motorlarda bu tür kirli yakıt oluşumu ile yanma özelliği bozulacak ve motor düzgün yağlama yapamayacaktır. Dizel motorlarda yakıtın düzgün yağlama yapmaması demek motorun belirli bir süre sorma sarması anlamına gelebilir. Bu da motorun ömrünü azaltabilecek bir unsurdur. Bu özelliği ile benzinli araçlar dizellere göre daha temiz yakıt olması ve yanmanın daha temiz gerçekleşmesi şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Benzinli ve dizel motorlardan hangisi daha uzun ömürlü, performans, yakıt tüketim incelemesi
Dizel ve benzinli motor güç, tork özellikleri

Dizel motorların en önemli özellikleri arasında olan torkun düşük devirlerde elde edilmesi benzinli motorlara karşı bir adım öne geçiren özelliğidir. Benzinli araçlarda bu durum yüksek devirlere çıkıldığında tork gücü olarak orta çıkmaktadır. Dizel araçlar düşük devirlerde yüksek tork elde etmesi ile benzinli araçlara göre daha az aşınmış motor seçenekleri olarak uzun ömürlü oldukları söylenebilir. Benzinli motorlar güç için daha çok yükse devirler ister bunu yaparken de motora istemeden zarar vermiş oluruz.

Benzinli motorlar 7000 devir civarında elde ettiği gücü, dizel motorlarda 3000 devirler arasında elde edebilirsiniz. Bu da daha üstün bir güç ve performans anlamına gelmektedir. Bunu yaparken benzinli motorlar içerisinde daha fazla parça hareketi isteyecek ve buda motoru yoracaktır. Bu durumun aynısını daha düşük devirlerde dizellerin yapması daha uzun ömürlü olmasını da sağlamaktadır.

Dizel yakıtlar bunu yaparken çevreye salmış olduğu egzoz emisyonu benzinli motorlara göre daha fazladır. Daha fazla çevreye zararlı siyah duman atan dizel motorlar bu nedenle birçok ülkede yasaklanmıştır. Bunu önlemek için kullanılan Egr, katalitik konvertör, DPF (dizel partikül filtresi), Scr gibi sistemleri bulunmaktadır. Bu parçalar fazlalaştıkça hasar görmesi ve maddi külfet olması benzinli araçlara göre daha fazladır. Bu nedenle benzinli araçlar emisyon değerlerinde ki düşüklük ile dizel yakıtların önüne geçmektedir.

Dizel ve benzinli motorların bu şekilde birbirlerine avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Kullanıcı tercihlerine göre değişecek bu seçimler farklılık gösterebilir. Dizel ve benzinli motorların ömrü ilk olarak kullanıcıların aracını kullanım şekli ve düzenli bakımlarını ihlal edip etmemesine göre değişmektedir. Günümüzde benzinli araçlarda da turbo desteği ile dizel motorların performansı alınabilirken, aynı şekilde turbo beslemeli dizellerde kullanıcıların tercihlerine cevap verebilmektedir. Bu noktada birbirinden farklı özellikleri ile avantajlarını eşitleyen bu iki yakıt türünün seçimi son olarak sizin ihtiyaçlarınızı kalmış durumda.

Aşağıdan bizlere yorumlarınız ile görüş, soru, şikayetlerinizi ileterek destek olabilirsiniz.  

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir