Benzinli veya dizel (mazot) yakıt deposu temizliği nasıl yapılır, yakıt sistemi temizleyiciler işe yarar mı

Yakıt deposu temizliği incelemesi

Benzinli veya dizel araçlarınızda gerçekleştirebileceğiniz yakıt deposu temizliği hakkında bilinmesi gerekenleri yazımızda inceledik. Yakıt deposu temizliği nasıl yapılır, yakıt deposu temizleyici ürünler işe yarar gibi birçok soru işaretlerini yazımızdan takip edebilirsiniz.

Yakıt deposu temizliği

Yakıt deposu zamanla pis yakıt kullanımı ile birlikte çeşitli tortulara yol açabilir. Bu durumda aracınız aşırı veya az yakıtı çekerek aracın güç kaybetmesine yol açabilir. Egzoz emisyon değerleri yüksek çıkabilir. Bu durumda aracınız sürekli veya yanıp sönen arıza lambası yakabilmektedir. Aracınızda yakıt depo temizliği bu tür sorunlar için birebirdir. Sizde bu tür sorunlar ile karşı karşıyaysanız ilk olarak işinin ustası bir kişiye başvurmanız gerekmektedir. Bunun dışında kullanabileceğiniz depo temizleyici ürünler kesin ve net sonuç vermese de geçici olarak çözüm olabilmektedir.

Aracınızda yakıtı uzun süre kullanmadığınız zaman yakıt içerisinde ki bileşenler ayrışarak depo dibine çökebilmekte ve bu durumda depoda çeşitli pislik oluşumuna sebep olabilmektedir. Bu durum için kimyasal olarak piyasada bulunan ürünler bulunmaktadır. Yakıt sistemi temizleyicileri olarak geçen bu ürünler düzenli olarak kullanımda katkı sağlayabilmektedir. Ancak bunun dışında uzun süreli olarak aracınızın yakıt sisteminde biriken kirler bu tür ürünler ile giderilememektedir. Biriken bu tür kirler aracınızda benzin ve mazot yakıt pompasında arızalara neden olabilir, aracınızda enjektörlerin ömürlerini tamamlamasını sağlayabilir. Daha uzun süreli olarak düşünecek olursak düzenli yakıt sarfiyatı olmadığı için araç motor aksamlarında çeşitli yıpranmalar ortaya çıkarabilir ve size oldukça yüksek maliyetlere sebep olabilir.

Uzun yıllar kullandığınız aracınızda belirli aralıklarla depo temizliği oldukça önemlidir. Günümüzde kullanılan gelişmiş depo temizleyici makineler tercih edilebilir. Bunun için ustanıza başvurmanız önerilmektedir. Kendinizde depoyu sökebileceğiniz gibi daha sağlıklı bir sonuç için ustanıza danışmanız gerekebilir.

Yakıt sistemi temizliği hakkında eklemek istediklerinizi veya sorularınızı bizlere yorumlarınız ile gönderebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir