Boş vites yakıt tasarrufu sağlar mı?

Boş vites yakıt tasarrufu sağlar mı?

Her zaman sürücüler arasında bilinen bir konu olan boş vites yakıt tasarrufu sağlar hakkında bilinmesi gerekenleri, doğru bilgi mi yoksa yanlış mı gibi merak edilenleri makalemizde cevaplamaya çalışacağız.

Boş viteste yokuş inmek yakıt tasarrufu yapar mı?

Türkiye’ de yakıt fiyatlarının yüksek olması kullanıcıları bu tür arayışlara mutlaka sürüklemektedir. Araç kullanmayı öğrenirken her sürücü adayının mutlaka büyüklerinden duymuş olduğu rampa aşağı inerken vitesi boşa al taktiği çeşitli şekillerde yorumlanabilir.

Boş vites yakıt tasarrufu sağlar mı?

Boşa viteste aracın yakıt tasarrufu yaptığı inancı kesinlikle doğru diyemeyiz. Yokuşa aşağı inerken boş vitese aracınızı aldığınızda rölanti halinde motora yakıt yine gelecektir. Bu da boş vitesin herhangi bir artısının olmadığının kanıtıdır. Bunun aracınızın tüketim verilerini gösteren ekranından rahatlıkla anlayabilirsiniz. Yokuş aşağıda inerken boş viteste yakıtta küçük bir düşüş olsa da tekrar vitese attığınız bu boş vitesin yakıt azlığını gidermek için bu seferde motor fazla yakıt ihtiyacı hissetmekte ve tekrar durum sabitlenmektedir.

Ayrıca yakıttan ziyade boş viteste yokuş inmek güvenlik açısından da risklidir. Boş viteste inerken aracınız daha fazla fren ihtiyacı hissedecek ve bu da frenlerin aşırı ısınması olacak. Aracınızı yokuş aşağı inerken motor freninden yararlanmak için düşük viteslerde yüksek devir aralığında inmeniz daha mantıklı ve güvenilir bir yöntem olacaktır.

Boş viteste yokuş inme konusu hakkında merak ettiklerinizi, sorularınızı, görüşlerinizi bizler ile yorumlarınız ile paylaşabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir