Coilover nedir, ne işe yarar, muayeneden geçer mi, avantaj ve dezavantajları, nasıl yapılır

Coilover İnceleme

Coilover montaj

Sürekli gelişim gösteren otomobil sektöründe süspansiyon sistemleri de nasibini almaktadır. Son dönemde oldukça yaygınlaşan ve modifikasyon parçası olarak tercih edilen coilover parçaları hakkında merak edilen sorunları bu yazımızda inceledik. Coilover nedir, ne işe yarar, muayeneden geçer mi, avantajları, zararları, nasıl yapılır, fiyatları gibi birçok soru işaretlerini bu makalemizde yanıtlamaya çalışacağız.

Coilover Nedir, Hakkında Bilgi

Coilover araçlar kullanılan süspansiyon etrafında sarmal şekilde bulunan bir parçadır. Aracın basıklığını belirlemeniz için kullanılan bu ürün amortisör sisteminde aracınızın orjinal yaylarını kesme biçme işlemi olmadan katmanlar halinde kullanabileceğiniz bir yay ile aracınızı yükseltip, alçaltabileceğiniz bir parçadır. Aracınız da sportif bir duruş istiyorsanız birçok modifiye tutkunlarının kullandığı bu ürünü sizde rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Süspansiyon sistemleri içerisinde sonradan yapılacak en iyi yöntem olarak coilover işlemini önerebiliriz. Aracınızın orjinal yaylarıyla olan konforundan biraz ödün vermiş olsa da görsel olarak aracına fark katmak isteyenlerin tercihi olarak gösterebiliriz. Ayıca aracınızda orjinal yayların kesilmesi kesinlikle önerilmemektedir. Orjinal yaylar aracınızın ağırlığına gör ayarlanmış ve geliştirilmiştir. Bu ürünlere işlem yapılarak hem konfor hem de güvenlik yönünden kendinizi riske atmış olabilirsiniz.

Coilover seti, süspansiyon kiti

Coilover fayda ve zararları

Coilover süspansiyon sistemlerini aracına uygun olan modellerden rahatlıkla seçebilirsiniz. İhtiyaçlarınız doğrultusunda performan veya konfor odaklı şekilde tercih edebileceğiniz bu ürünlerin fayda ve zararları şu şekilde incelenebilir;

Coilover faydaları
  • Aracınızda kolay ayarlanabilir olması ile birlikte herhangi bir kesme, biçe işlemi olmadan aracınızın yükseklik ve sertlik ayarlarını rahatlıkla yapabilirsiniz. Coilover süspansiyon sistemleri birçok yol şartlarına göre ayarlanabilir olması ile birlikte kolay yol tutuş seçeneğine sahiptir.
  • Coilover montajı ile birlikte aracınızda ki mecut jant ve lastik seçeneklerini genişletebilirsiniz. Rahatlıkla jant veya lastik ebadınızı bu ürün ile birlikte artırabilir ve aracınız üzerinde kolay bir modifiye şansı tanır.
  • Coilover tercihi ile birlikte araç ağırlığı da düşmekte ve bu da performans odaklı olarak faydalara sahiptir. Süspansiyonlarda orjinal yay ve amortisör yerine daha hafif coilover ürünü kullanılarak araç ağırlığı hafifletilebilir.
  • Araç konforuna çok az bir kayıp yaşatsa da çeşitli yol şartlarına göre ayarlanabilir olması ile bu açığı ortadan kaldırabilmektedir. Araç konforunu diğer spor yaylara göre daha iyi hissettirebilmektedir.
Coilover zararları
  • Coilover özellikle kaliteli ürünler tercih edilirse fiyat konusunda pahalı olduğu söylenebilir.
  • Coilover aracın amortisör sistemini sarması daha az olduğu için parçalar arasında çeşitli paslanmalar olabilir ancak bunun için çeşitli kılıf seçeneklerini kullanarak sorunu ortadan bir nebze olsun kaldırmanız mümkündür.

Coilover Tüvtürk muayenesinden geçer mi?

Coilover montajlı süspansiyon sistemi ile muayeneye gitmeniz durumunda geçerli alçaklık elde edilmesi durumunda rahatlıkla geçmeniz mümkündür. Tüvtürk muayenesi öncesinde daha garanti olması bakımından en yüksek ayara alarak aracınızı yükseltmeniz önerilmektedir. Bununla birlikte rahatlıkla geçebilirsiniz. Tek şart yüksekliğin istenen şartlarda olmasıdır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir