Debriyaj nedir, debriyaj arızası nasıl anlaşılır, belirtileri

Debriyaj sistemi incelemesi

Debriyaj sistemleri araçlarımız için oldukça önemli yer alan parçalar arasındadır. Bu makalemizde debriyaj nedir, debriyaj sistemlerinde meydana gelen arızalar, debriyaj arıza belirtileri gibi konu başlarını inceledik. İşte detayları…

Debriyaj motordan gelen gücün istenilen şekilde dağıtılmasını ve aracın hareket etmesini sağlayan parçadır. Debriyaj sistemleri vites geçişlerinde parçalar arasında iletişim sağlar ve aracınızın gücü tekerleklere aktarılmasını sağlar. Manuel vites seçeneğinde istediğiniz şekilde kullanabildiğiniz güç kullanımında bazen meydana gelebilen arızalar olabilmektedir. Bunu da çeşitli belirtiler ile anlayabilirsiniz. Peki bu nasıl anlaşılır? İşte detayları…

Debriyaj nedir, debriyaj arızası nasıl anlaşılır, belirtileri
Debriyaj arızaları nasıl anlaşılır, belirtileri

Debriyaj arızalarının ilk belirtisi vites geçişlerinde ortaya çıkabilmektedir. Vites geçişinde zorlanma, ses gelmesi gibi durumlarda debriyaj sisteminde bir arıza olduğu söylenebilir. Bunun yanında genellikle bilinen bir yöntem olan yokuşta debriyaj denemeleri de tarafınızca yapılabilir. Rampada debriyajdan ayağınızı çektiğinizde araç hareket etmiyorsa veya geç hareket ediyorsa debriyaj yenilenmesi gereklidir. Bunun gibi bir diğer seçenekte düz zeminde yapılmaktadır. Düz alanda aracınızı 3 veya 4’ üncü viteslerde hareket ettirin eğer araç devri sabit kalırsa ve düşmezse parça değişimi gereklidir. Debriyajın yukarıda kavraması da debriyaj plakasının aşınmış olduğunu anlamanız gerekmektedir. Bu durumda araç daha fazla yakıt yakacaktır.

Debriyaj sistemlerinde oluşan debriyaj kaçması, balata aşınması, debriyaj ayıramama problemi gibi sıralayabileceğiniz birçok sorun bulunmaktadır. Bunların sağlıklı şekilde teşhis edilmesi ve çözümü oldukça önemlidir. Aksi taktirde kötü debriyaj ile araç kullanmaya devam ederseniz aracınızın performansında düşme, yakıt artışı ve buna bağlı olarak farklı parçalarda da yıpranmalar, arızalara sebep olabilirsiniz. Aracınızda ki gücü doğru şekilde aktarmak için gerekli olan debriyaj bakımlarınızı yaptırmalı ve değişimi gerekiyorsa mutlaka değişimini gerçekleştirmelisiniz.

Debriyaj sistemleri hakkında yaşadığınız sorunları, şikayetleri, görüşlerinizi bizlere aşağıdan yorumlarınız ile iletebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir